Yunanistan'da kış tatili için en iyi 10 kayak merkezi

Her ne kadar Yunanistan tatili denince aklımıza yaz mevsimi ve birbirinden güzel Yunan adaları; deniz, kum ve güneş gelse de Yunanistan yılın diğer mevsimlerinde de doğasıyla, binlerce yıllık tarihiyle yılın her mevsiminde tatil için eşsiz fırsatlar sunuyor.

Yunanistan kış tatiliniz için de ideal bir destinasyon. Bu yazımız Yunanistan’daki kayak merkezleriyle ilgili. Eğer kayak sporunu seviyorsanız bu yazı tam size göre.

Yunanistan’da, son yıllarda kayak sporu çok popüler olmaya başladı. Bugün, ülkenin anakarasının parçasında hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği modern standartlara uygun 20 kayak merkezi faaliyetlerini sürdürmektedir..

Yunanistan’da doğal güzellikleriyle gerçekten nefes kesen, en zorlu kayakçının bile memnun kalacağı, modern tesislerin bulunduğu kayak merkezleri, muhteşem pistleriyle ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Yunanistan’da bazıları daha küçük ve bazıları daha büyük, hepsi her seviyeden kayakçı için uygun kayak merkezleriyle dolu! Kış sporları hayranıysanız, hevesli bir kayakçıysanız veya bu merkezlerin her birinde bulacağınız atmosferik dağ evlerinden birinde sıcak bir içecek seviyorsanız, Yunanistan’daki tüm kayak merkezlerini keşfedin ve favorinizi seçin!

Kayak (ve onun alternatif versiyonu olan snowboard) ekstrem doğa sporlarının şüphesiz en mükemmel örneğini teşkil eder. İnsan vücudu ile doğa unsurlarını bir araya getiren ve benzersiz bir özgürlük duygusu sunan heyecan verici bir spordur. Yunanistan'da ilk kez ortaya çıktığı 1920’li yıllardan bugüne kayak, hızlı bir şekilde çok fazla sadık hayran edindi. Günümüzde, neredeyse bir asır sonra, binlerce kayak sever ülke genelinde karlarla kaplı dağ yamaçlarını doldurmakta, tutku ve becerileri ile donmuş dağ zirvelerinde sıcaklıkları yükseltmektedirler.

Yunanistan, yılın çoğunda güneşli bir ülke olmasına rağmen, en talepkâr kayakçıları dahi tatmin edebilecek son derece modern tesislerden oluşan kayak merkezlerine sahiptir ve doğa manzarasının güzelliğinin insanın nefesini kestiği muhteşem kayak pistlerinde unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Ülkenin en önemli ve en tanınmış kayak merkezlerini ziyaret edin ve sundukları muhteşem özgürlük hissinin sizleri sürüklemesine izin vererek kar kaplı dağ zirvelerinin güzelliğinin tadını çıkarın.

Yunanistan’ın en büyük ve en ünlü 10 kayak merkezlerine bir göz atın ve zirvesi karlarla kaplı dağların tadını çıkarın ve kayağın size sunacağı heyecanı yaşayın!

1.Parnassos Kayak Merkezi

Kayak takımlarınızı hazırlayın ve Yunanistan’ın en yüksek zirvelerinden birine, bir milli parkın kalbine seyahat edin.

Parnasos kayak merkezi

Tavsiyeye ihtiyaç duymayan bir kayak merkezi Parnassos, her yıl on binlerce ziyaretçi toplayan, ülkenin en büyük ve en popüler kayak merkezidir. Kellaria ve Fterolakka olmak üzere iki alandan oluşan 21 adet pisti bulunuyor. Macera tutkunları için birkaç pist dışı rota ve bir kar eğlence parkı (Kellaria'da) bulunurken, yamaçlardan 4'ü yarışlar için sertifikalıdır! (www.parnassos-ski.gr)

2. Kalavrita Kayak Merkezi

Thetis, Akhilleus’u ölümsüz yapmak için burada vaftiz etti. Bu mitolojik dağın yamaçlarından inerken karda oynayacağınız oyunların keyfini çıkarın. 

Kalavrita kayak merkezi

Güney Yunanistan sakinleri için tercih edilen ikinci kayak merkezi ve Atina'ya en yakın olanı 6 telesiyeje ve her seviyeden 12 piste sahip. Yunanistan'ın en büyük pistlerinden biri olan Nefeli, 2355 metre uzunluğunda. Gece kayağınıda kaçırmamalısınız! (www.kalavrita-ski.gr)

3. Kaimaktsalan Kayak Merkezi

Kaimaktsalan Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerinden biri kabul edilmektedir. Muhteşem manzarası ve sunduğu sayısız olanak ile ziyaretçilerini büyülemektedir. “Lefki Korifi” (Beyaz Zirve) kayak merkezi 2.500 m rakımda yer almaktadır. Kasım ayından Mayıs ayına kadar uzun süre karla kaplı olmasını bu yüksekliğe borçludur.

Kaimaktsalan kayak merkezi

Özellikle son yıllarda Güney Yunanistan'dan fanatik arkadaşlarla en popüler olanlardan biri olan kayak merkezi Kaimaktsalan, Kuzey Makedonya sınırındaki Edessa'ya 45 km uzaklıktadır ve toplamda  kapalı 5 lift, 11 pist içeren modern tesislere sahiptir. 2.050-2.480 metre yüksekliğindeki yüksekliği sayesinde kar çok kaliteli ve uzun ömürlüdür. (www.kaimaktsalan.gr)

4. Vasilitsa Kayak Merkezi

Vasilitsa Kayak Merkezinde  kayak, kayın ve çam ağaçlarından oluşan çok güzel bir ormanda yolculuk anlamını taşımaktadır. Liftler sizleri sevdiğiniz piste götürürken, sizleri çevreleyen görkemli dağların manzarasının, dağ göllerinin ve Grevena vadisinin tadını çıkarın. 

Vasilitsa Kayak Merkezi

Pindos'un kalbinde, Grevena'ya 42 km uzaklıkta ve 2040 m rakımda yer alan Vasilitsa Kayak Merkezinde toplam 18 pist bulunmaktadır. (www.vasilitsa.com)

5. Pigadia Kayak Merkezi

Naoussa şehrine 17 km uzaklıkta, çok büyük değil ama kesinlikle ülkenin en modern merkezlerinden biri olan Pigadia kayak merkezi, uluslararası yarışmalara da ev sahipliği yapıyor. Yapay kar yağışı sistemine sahiptir 1450 m ila 2005 m yükseklikte uzanır ve aralarında Aristoteles (kırmızı) ve Philip (siyah) gibi Yunanistan'ın en ünlülerinden bazıları olmak üzere 9 pist içerir.

Pigadia Kayak Merkezi

Ayrıca, uluslararası düzeydeki yarışlar için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından onaylanmış 3, 5 ve 10 km'lik bir uç parkur ve bir snowmobile pistine sahiptir. (https://www.facebook.com/35pigadiaski)

6. Mainalon Kayak Merkezi

Efsaneler ve gelenekler dağı, çobanlar tanrısı yarı keçi yarı insan Pan’ın ikametgâhı ve Nemflerin mekânı. Tarih öncesi çağlara ait, bakir, cenneti andıran güzellikteki manzaraları, araya serpiştirilmiş tarihi köyleri ve resimsi yerleşim yerleri, Mainalon’u doğanın, tarihin ve kültürün çok önemli bir buluşma noktası kılmaktadır. Ülkenin en eski kayak merkezlerinden birinde şaşırtıcı inişlerin ve bembeyaz pistlerin tadını çıkarın, taş patikaları takip edin, taş köprülerin üstünden geçin ve manzaranın eşsiz güzelliğinde kendinizi kaybedin. Mainalon Kayak Merkezinde 7 pist bulunuyor. (https://mainaloski.gr)

7. Drama - Falakro

Drama-Falakro Kato Nevrokopi Belediyesi sınırları içerisinde, Drama şehrine 42 km uzaklıkta yer almakta olup, uzunlukları 230 m ile 1500 m arasında değişen toplam uzunluğu 17 km olan, çeşitli zorluk derecelerinde 21 pist ile Yunanistan’ın Makedonya bölgesindeki en büyük kayak merkezidir. Aynı zamanda bir snowmobile pisti ve bir tırmanma parkuru vardır. Kayak merkezinin tabanı 1720 m'dir ve pistler 2232 m yüksekliğe kadar uzanmaktadır ve bu da uzun süreli kar örtüsü sağlamaktadır. (http://falakro-skicenter.blogspot.gr)

8. Florina Vigla Pisoderi Kayak Merkezi 

Florina’daki Vigla Pisoderi kayak merkezi, Florina'ya 19 km uzaklıkta ve 1.650 m - 1.970 m rakımda yer almaktadır. Prespes'in eşsiz manzarasına sahip muhteşem bir manzara ile çevrili oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır! Bazıları olimpiyat standartlarında olmak üzere toplam 10 adet pisti vardır. En yeni pisti (Pisoderi) 2500 m uzunluğundadır. (https://chionodromiko-kentro-pisoderi.business.site)

9. Pelion - Agriolefkes 

Hanya'dan 2 km uzaklıkta ve 1529 metre rakımda bulunan Pelion Kayak Merkezi, yamaçlarındaki inişin sonsuz mavi bir arka plana sahip olması nedeniyle ziyaretçilere özel bir deneyim sunuyor! Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından onaylanmış 6 ana yokuş aşağı kayak pisti ve onu çevreleyen kayınlar, yabani beyazlar, kestaneler ve Ege manzarası ve benzersiz doğal peyzajıyla öne çıkan bir 5 km uzunluğundaki dayanıklılık parkuru (Lang-Lauf) vardır . Pelion kayak merkezi, düzenli aralıklarla düzenlediği gece kayağı etkinlikleriyle ünlüdür.  (www.pelionski.gr)

10. Serres - Lailias Kayak Merkezi 

Serres-Lailias Lailias Kayak Merkezi, 1600 m.-1847 m rakımda, kayın ve çam ağaçlarıyla eşsiz bir doğal ortamda Serres'e 26 km uzaklıkta yer almaktadır, oldukça küçük ve ekonomiktir Farklı zorluk seviyesinde iki pisti vardır. Işıklı pisti gece kayağı için de uygundur. (www.lailias.com)

Not: Yunanistan’da bir kayak merkezini ziyaret etmeye karar vermeden önce, faaliyette olduğu dönem ve hava şartları hakkında bilgi almayı ihmal etmeyin.  
 

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments