Türkiye'den Yunanistan'a uçuşlar başlıyor
Selanik Havalimanı

Yunanistan’ın Türkiye’den gelen uçuşlara uyguladığı seyahat kısıtlamaları kaldırıldı. Buna göre Türkiye’den Yunanistan’da hava yoluyla ulaşım 22 Mart tarihinden itibaren gerçekleştirilebilecek.

Yunanistan Sivil Havacılık İdaresi tarafından bugün açıklanan duyuruya göre 22 Mart tarihinden itibaren Türkiye’den Yunanistan’a corona virüsün (Covid-19) yayılmasının önlenmesi amacıyla uygulanan hava yoluyla ulaşım kısıtlamalarının kaldırıldığı bildirildi. 

Türkiye'ye Yönelik Kısıtlamalar: Yunan makamlarınca alınan son karar neticesinde, Türkiye havalimanları ile Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı arasındaki tarifeli yolcu seferlerine yönelik kısıtlamalar bugün (22 Mart) itibarıyla kaldırılmıştır.

Söz konusu tedbirin kaldırılması, yalnızca uçuşların gerçekleştirilmesine yöneliktir. Türkiye dahil üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan'a girişinin yasaklanmasına yönelik kısıtlayıcı tedbirler geçerliliğini korumaktadır. 

Söz konusu yasaktan muaf tutulanlar Yunan makamlarınca şu şekilde sıralanmıştır: 

a) Doktor, hemşire, sağlık alamı ve araştırmacılar (mesleki faaliyet yürütmek gelmeleri ve mesleki statülerine dair belgeleri sunmaları halinde) 
b) AB veya Schengen Anlaşması üye ülkelerinde uzun dönemli veya daimi ikameti bulunan üçüncü ülke vatandaşları, 
c) Resmi heyet Üyeleri, 
ç) Diplomatik / konsüler misyon mensupları, uluslararası ve Avrupa Kuruluşları Üyeleri, ask ve güvenlik görevlileri ile Sivil Koruma Genel Sekreterliği kurmayları, 
d) Gemi adamları, uçak mürettebatı, kiralık yangın söndürme uçaklarının mürettebatı ve mal taşıyan kamyon şoförleri ve gerekli yardımcı personel dahil, taşımacılık sektöründe çalışan
e) Transit yolcular, öğrenciler, 
g) Yaşlı ve engelli tek bakıcıları 
h) Mevsimlik tarım işçileri

Yunanistan ile Türkiye arasındaki kara ve deniz yolu ulaşımının kısıtlanması ve Türkiye'den Yunanistan'a yolcu girişlerinin sınırlandırılmasına dair tedbirler 5 Nisan 2021 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.

Ege adalarından Türkiye'ye deniz yoluyla yolcu seyahati imkânı bulunmamaktadır. 

Halihazırda, kara hudut kapılarından Kastanies (Çörekköy-Edirne) geçişlere tamamen kapalı durumdadır. 

Her gün 07.00 ila 23.00 saatleri arasında açık olan Kipi (İpsala) sınır kapısından ise Yunanistan'da ikameti bulunan vatandaşlarımız çıkış yapabilmektedir. 

Türkiye’den Yunanistan’a hava yoluyla seyahat edeceklerin tabi olduğu uygulamalar ise şu şekilde:

Seyahat öncesinde yapılacak işlemler:

Yolcu Tespit Formu:

Yunanistan’a gelirken ve ülkeden ayrılırken, yolculuktan en az 24 saat önce https://travel.gov.gr adresi üzerinden Yunanistan’daki temas bilgilerini de içerecek şekilde doldurulacak Yolcu Tespit Formu (Personal Lοcator Form-PLF) ve bu forma cevaben alınan teyit e-postası/kodu (bu form, seyahat başlangıç noktasından bağımsız olarak, Yunanistan’a seyahat edecek herkes için zorunludur).

Yunanistan’a girişte koronavirüs testi şartı:

Yunanistan'a girmeden önceki son 72 saat içinde, seyahate başlayacakları ülkede koronavirüs (PCR) testi yaptırmaları ve (üzerinde isimleri, pasaport veya kimlik numaralarının açıkça yazılı olduğu İngilizce dilindeki) negatif test sonuçlarını ülkeye girişte Yunan makamlarına ibraz etmeleri zorunlu hale getirilmiştir (Gidilecek ülke talep etmediği sürece Yunanistan’dan ayrılırken test yapılmasına gerek yoktur).

Zorunlu karantina uygulaması:

Ülkeye gelenlerin, PLF formunda kayıtlı daimi veya geçici ikametlerinde tabi olacakları zorunlu öz karantina süresi 7 (yedi) gündür.

Türkiye - Yunanistan uçak seferleri ve uçak bileti fiyatı için bakınız:

 

 

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments