Yunanistan tatili için en iyi zaman hangisi?

Tatil için Yunanistan'a ne zaman gidilir? Yunanistan'da tatil yapmak için en ideal aylar hangileridir?

Resmi olarak Yunanistan'daki turizm sezonu Nisan'dan Ekim'e kadar sürüyor. 

En popüler ay (yoğun sezon), Yunanlıların çoğunluğunun tatil için izin alıp tatil için adalara gittiği Ağustos ayıdır. 

15 Ağustos Yunanistan’da resmi tatil olması dolayısıyla şehirlerin boşaldığı, adaların ise dolmaya başladığı günün başlangıcıdır. Yunanların da izin alıp tatile gittikleri ay olması nedeniyle Ağustos ayında birçok adada oteller doluluk oranına ulaşır ve fiyatlar oldukça yükselir. Ağustos ayında Yunanistan’da tatil yapmayı planlıyorsanız otelinizi zamanında ayırmanızı öneririz. 

Yunanistan’da Temmuz ayı tatil konusunda orta sezon olarak kabul edilirken, Nisan-Haziran ve Eylül-Ekim ayları düşük sezon olarak kabul edilmektedir.

Nisan'dan Ekim'e kadar Yunanistan’da hava sıcak ve güneşlidir. Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık, aslında çok sıcak olan 40 °C'ye ulaşabilir. Bu, insanların günün çoğunu sahilde yüzerek ve güneşlenerek geçirdikleri zamandır. Tabii denizde yüzmek her mevsim çok keyiflidir, ancak en sıcak olan Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarında Yunanistan’da sıcaklık 20-25 °C civarındadır, bu da yüzme dışında uzun gezi yürüyüşleri için harika imkanlar sunar. İlkbaharda çiçek açan ve sonbaharda bu romantik görünüme kavuşan Yunan doğasında yürüyüşler için de harika aylardır bu aylar.

Kışın Yunanistan’a gidilir mi?

Bize sık sık kışın (Kasım ayından Mart ayına kadar) Yunanistan'ı ziyaret etmek için uygun bir zaman olup olmadığı sorulmaktadır. Açıkçası, Yunan adalarının çoğunda oteller ve restoranlar kapalıdır (tüm yıl boyunca açık olan birkaç otel ve mekan dışında), turist yoktur ve sadece ada sakinleri burada kalmaktadır.

Ayrıca Ege Denizi'nde bazen hava çok rüzgarlı olabilir ve bu da feribot gecikmelerine veya iptallerine neden olabilir. Tabii ki, kışın feribot seferleri o kadar sık olmuyor ve ada bağlantıları da daha azdır.

Girit, Rodos, Midilli veya Korfu gibi büyük adalarda durum bir şekilde daha iyidir. Bu adalarda kışın açık kalan otel ve restoranlar daha fazladır ve Atina ile bağlantı daha iyidir. Elbette Yunanistan'da kışın yüzmeyeceksiniz ama uzun yürüyüşler ve gezilerin tadını çıkarabilirsiniz.

Her halükarda, sizleri kışın Yunan adalarını ziyaret etme konusunda vazgeçirmek istemiyoruz. Ancak kışın Yunanistan’ı ziyaret etmek istiyorsanız anakarayı ve büyük adaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. 

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments