Yunanistan'ın en iyi 5 üniversitesi

Yunanistan, akademinin (eski Yunanca’da akadimia) doğum yeri olarak bilinir. Yunanistan, modern batı kültürünün dilsel, felsefi, kültürel, hukuki, sosyal ve ahlaki inançlarının ve sistemlerinin çoğunun manevi ruhudur. 

Aristoteles, Sokrates, Homeros, Pisagor, Hipokrat, Platon’un çalışmaları günümüz dünyasını şekillendirmeye devam ederken Yunanistan’da üniversite okumak aynı zamanda Sokrates, Platon, Aristoteles, Epikuros ve diğer pek çok büyük filozof ve yenilikçinin ayak izlerini takip etmek, lezzetli Yunan mutfağının, güneşli havanın ve canlı gece hayatı şehirlerin tadını çıkarmak anlamına gelir.

Bize Sokrates, Pisagor, Aristoteles, Platon ve Thales'i veren ülke Yunanistan'dır. Yunanistan bugün hala eğitimde üniversiteleriyle birçok başarıya imzaya atıyor. 

İşte Yunanistan’ın en iyi 5 üniversitesi:

1. Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi

Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi sadece Yunanistan'daki en iyi üniversite olmasının yanı sıra aynı zamanda en iyi tıp fakültesine sahiptir (dünyadaki 163. sırada). Dünyanın en iyi 270 üniversitesi arasında yer alan Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi, 1837 yılında açıldı. niversitenin şu anda her eğitim seviyesinde ve çeşitli fakültelerde yaklaşık 2500 - 3000 öğrencisi bulunuyor.. 

2. Selanik Aristoteles Üniversitesi 

1925'te kurulan Selanik Aristoteles Üniversitesi, lisans öğrencileri için 41'den fazla çalışma programı sunmaktadır. Okul, yaklaşık 10.000'i Master ve Doktora programlarından olmak üzere 88.000'den fazla öğrenciye sahiptir. Aristoteles Üniversitesi’nde Klinik Tıp, Bilgisayar Bilimleri, Mühendislik, Farmakoloji ve Toksikoloji, Çevre / Ekoloji, Tarım Bilimleri ve daha fazlası bulunmaktadır. Global Universities Rankings'e göre, bu üniversite Yunanistan'da ikinci sırada, Avrupa'da 154 ve dünyada 349’uncu alıyor.  

3. Girit Üniversitesi 

Girit Üniversitesi, Times Higher Education Dünya Üniversiteler sıralaması göre dünyada 351. sırada yer alıyor. Üniversitede 18.000'den fazla kayıtlı öğrenci bulunuyor. Girit Üniversitesi, ülkedeki en iyi tıp fakültelerinden birine (ilk 3) sahiptir.

4. Atina Ulusal Teknik Üniversitesi 

1837'de Kraliyet Sanat Okulu olarak kurulan Atina Ulusal Teknik Üniversitesi, Mühendislik ve diğer ilgili bölümler etrafındaki temel odağını hala sürdürmektedir. Küresel Üniversiteler Sıralamasında dünyada 412, Avrupa'da 183 ve Yunanistan'da üçüncü sırada yer almaktadır. Atina Ulusal Teknik Üniversitesi bölümleri arasında Mühendislik, Matematik, Bilgisayar Bilimi, Fizik, İnşaat Mühendisliği, Kimya ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bulunmaktadır. 

5. Yanya Üniversitesi 

Bu listedeki en genç üniversite olan Yanya Üniversitesi, 1964'te kuruldu ve 1970'te bağımsız bir üniversite statüsüne erişti. 3.500'den fazlası Yüksek Lisans ve Doktora programlarında olmak üzere, toplamda 16.000'den fazla öğrencisi bulunuyor. Yanya Üniversitesi, Global Üniversiteler Sıralamasına göre dünyada 567, Avrupa'da 258 ve Yunanistan'da beşinci sırada yer almaktadır. Birkaç fakültesi / bölümü vardır. Bunlar arasında Felsefe Bölümü, Fen Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ekonomi ve İşletme Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgi ve Telekomünikasyon Okulu ve daha fazlası bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 

 

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments