Yunanistan'da tatil yapmak için 30 neden

Yunanistan bir tatil cennetidir ve Yunanistan’da unutulmaz bir tatil için dünyanın her yerinden milyonlarca turist, muhteşem plajları, dağlık manzaraları, güneşli havası, zengin tarihi ve otantik kültürü ile uzun bir sahil şeridi ile karakterize edilen bu muhteşem ülkeye gelir. 

Peki Yunanistan’ı dünyaca önemli bir tatil destinasyonu yapan nedenler nedir? Tatil için niçin Yunanistan’ı ziyaret etmelisiniz? Yunanistan’da tatil yapmak için en önemli nedenleri bu yazımızda bulacaksınız.

İşte Yunanistan'da tatil yapmak için 30 neden:

1. Atina

Yunanistan'da bir tatil mi hayal ediyorsunuz? Bunun için mutlaka Yunanistan’ın başkenti ve en büyük şehri Atina'ya gitmelisiniz. 

Atina, asırların derinliklerinden başlayan tarihini koruduğu için antik bir atmosfere sahip büyük bir şehirdir. Sadeliği ve ihtişamı, geleneği ve modern stili birleştirir. Atina, güzelliği sayesinde büyüleyen ve hafızaya kazınan bir yerdir.

Yunan başkenti Atina, her köşesinde tarihle eşsiz bir karşılaşma sunuyor.

Atina

Atina Akropolünde bulunan Partenon dünyanın en büyük kültürel anıtlarından biri olarak Antik Yunan'ın ve Atina demokrasisinin simgesidir. 

Atina, antik tarih, harika anıtlar, pitoresk mahalleler, modern mimari, canlı gece hayatı, sokak yemeği kültürü ve gurme restoranlarla dolu bir şehirdir.

2. Selanik

Yunanistan’ın ikinci büyük şehri Selanik, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeri olması ve doğduğu eve ev sahipliği yapması nedeniyle ziyaret edilecek şehirlerin başında geliyor. 

Selanik aynı zamanda hayranlık uyandıracak büyüleyici müzelere, önemli arkeolojik alanlara ve Bizans ve Osmanlı kalıntılarına sahiptir. Şehir, Yunanistan'ın yemek başkenti olarak kabul edilir ve benzersiz ve inanılmaz restoranların yanı sıra canlı bir gece hayatına sahiptir.

3. İnsanlar

Yunanlılar oldukça sıcakkanlı ve misafirverdir. Misafirperverlik ve sıcak karşılama söz konusu olduğunda, Yunanlılar başka bir ulusla kıyaslanamaz.

4. Yunan yemekleri

Yunan yemekleri oldukça lezzetlidir ve çoğu zaman iyi bir fiyata sahiptir.

5. Yunan tarihi

Uygarlık, eski Yunanlılara çok şey borçludur ve bugün bu etkileyici tarihini keşfedebilirsiniz. Atina bir açık hava müzesi gibidir. 

6. Gece hayatı

Yaz aylarında Yunanistan, büyük festivaller ve konserlerle tüm Avrupa'nın en iyi gece hayatını sunabilir. Ayrıca gece hayatı için sayısız bar ve kulüp var!

7. İkarya 

İkarya sakinleri çok sağlıklı ve uzun bir hayat yaşarlar. Yüksek ortalama yaşam süresi, çeşitli bilim adamlarının adayı araştırmasına neden olan şeydir. Büyüleyici kristal berraklığındaki plajları, festivalleri, panayırları ve yemyeşil manzarasıyla ünlüdür.

Seychelles plajı/İkaria

8. Plajlar

Yunanistan'da her zevke uygun bir plaj var. Yunanistan mavi bayraklı plajlarıyla dünyada ikinci sırada bulunuyor.

Alogomantra/Milos

9. Türkiye’ye çok yakın

Çünkü Yunanistan Türkiye’nin komşusu ve Türkiye’ye çok yakın. Yunanistan’a deniz, kara ve hava yoluyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

10. Uzo

Yunanistan birçok içecek deneebilirsiniz, ancak uzo bunların en ünlüsü ve denemeye değer.

Uzo

11. Meteora

Meteora tüm Avrupa'nın en etkileyici yerlerinden biridir. Dağların tepesinde bulunan ve neredeyse gökyüzüne "dokunan" ve havada asılı gibi görünen manastırlar size özel bir manzara sunacak.

Meteora / Yunanistan

12. Festivaller ve karnavallar

Yunanistan’da birçok festival ve karnaval etkinliği bulunmaktadır.

13. Ekonomik bir destinasyon 

Yunanistan, Avrupa'nın diğer ünlü bölgelerine kıyasla her zaman iyi fiyatları ile ünlü olmuştur. 

14. Zeytin ve zeytinyağı

Yunan zeytinleri dünyaca ünlüdür ve denenecek birçok çeşidi vardır. Yunanistan aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü zeytin üretimine sahiptir.

15. Şarap

Yunan şarabı çok lezzetlidir! Yunanistan hakkında bir şey duyulduğunda aklınıza gelen ilk şey olmayabilir, ancak denemeye değer, çünkü ülkede pek çok iyi şarap var, Assyrtiko, Retsina, Agiorgitiko ve Vinsanto çeşitleri öne çıkıyor.

16. Kafeler

Yunanistan'da kahve içmek için dışarı çıkmak bir "kültür alışkanlığı" ve günlük bir ritüel. Yaz aylarında Yunan soğuk kahve içeceklerinden ‘frappe’ ve ‘freddo espresso’yu denemelisiniz.

17. Tzatziki 

Yunanistan'daki en ünlü soğuk mezelerinden biri ve Türkiye’de yakından tanıdığınız bir meze. Ancak süzme yoğurtla yapılan üzerine zeytinyağı gezdirilmiş Yunan cacığını yine de tatmalısınız.

18. Yunan müziği

Bir Yunan tavernasında hareketli Yunan müziği eşliğinde sirtaki oynayarak tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

19. Yunanistan güvenli bir ülke 

Zaman ne olursa olsun, Yunanistan'da kendinizi her zaman güvende hissedersiniz.

20. Yunanca 

Yunanca dünyanın en eski dillerden biri ve tüm dünya dilleri Yunancaya çok şey borçlu. 

21. Feta (Yunan beyaz peynir çeşidi)

Gerçek şu ki koyun ve keçi sütünden üretilen Yunan ‘feta’sının lezzeti eşsizdir. İster üzerinde zeytinyağıyla sade olarak, isterseniz Yunan salatasıyla birlikte deneyin, farkı anlayacaksınızdır.

22. Santorini

Aşkın ve romantizmin adası Santorini, pitoresk köşeleri, harika manzaraları ve güzel otelleriyle ve de günbatımıyla dünyanın en iyi tatil yerlerinden biri olarak kabul edilir ve tek kelimeyle büyüleyici bir adadır.

Oia / Santorini

Kalderanın muhteşem manzarası, sonsuz mavi üzerinde muhteşem gün batımı ve pitoresk yerleşim yerleri ile ünlü Santorini’de tatil yapmak eşsiz bir deneyimdir.

23. Mikonos

Mikonos Yunanistan’ın başka bir favori tatil adası. Etkileyici sokaklar ve yoğun gece hayatıyla ünlü "Rüzgarlar Adası" olarak bilinen bu kozmopolit ada, muhteşem plajları, ferah atmosferi, efsanevi gece hayatı ve olağanüstü güzelliği ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Mikonos windmill

24. Rodos

On İki Ada'nın "kraliçesi" olarak bilinen Rodos, etkileyici ortaçağ kaleleri, çarpıcı doğal güzellikleri ve muhteşem plajları ile sizi heyecanlandıracak eşsiz bir güzelliğe sahiptir. 

25. Girit

Birçok güzel köy, geleneksel mutfağı ve ideal plajları ile aileler ve gruplar için ideal bir destinasyondur Girit adası. Girit’teki Balos Plajı dünyanın en iyi plajları arasındadır.

26. Simi

Rodos'a çok yakın olan Simi adası günübirlik geziler için ideal bir yer. Doğal manzarası, etkileyici mimarisi, gelenekleri ve yerel halkın misafirperverliği ile eşsiz bir atmosfer yaratan Simi adasını ziyaret etmelisiniz.

27. Midilli (Lesvos)

Midilli, Yunanistan'ın Kuzey Ege adaları grubuna aittir. Antik çağlardan beri antik şair Sappho'nun anavatanı olarak ünlüdür. Ada, büyük zeytinlikler, pastoral plajlar ve eşsiz anıtlarla, etkileyici bir güzelliğe sahiptir.

Midilli

Midilli taze balık, zeytinyağı ve uzo gibi yöresel ürünleriyle de ünlüdür. 

28. Zakynthos

Zakynthos (veya Zante), Yunanistan'da İyonya Denizi'nde bir adadır. Venedikliler buna "Doğu'nun çiçeği" anlamına gelen "Levante Çiçeği" derlerdi. Gerçekten de ada, inanılmaz güzelliği ile ziyaretçilerini büyülüyor. Ilıman hava, kristal berraklığındaki plajlar ve zarif mimari Zakynthos'a özel bir karakter kazandırır.

Batık Gemi Plajı/Zakynthos

29. Milos

Son yıllarda turistik olarak oldukça öne çıkan bir ada Milos adası. Şu anda Louvre Müzesi'nde sergilenen ünlü Milos Afrodit heykeli ile ünlü Milos, kristal berraklığındaki plajları ve Klima gibi küçük geleneksel köyleriyle özeldir.

Sarakiniko Plajı/Milos

Ada genelindeki tesisler ile son derece turistik bir gelişme gösteren Milos, harika plajları ile tanınır. En çok fotoğraflanan plaj, ay manzarası, berrak suları ve çok dar kumsalıyla Sarakiniko Plajıdır. Plajların yanı sıra Milos, pitoresk köyleri ile de tanınır. Adanın başkenti Plaka ve limanı Adamas'tır. Ada genelinde birçok başka küçük geleneksel köy de bulunmaktadır.

30. Yunan adaları

Yunanistan bir adalar ülkesidir. Tatil anlayışınıza uygun bir Yunan adası mutlaka bulabilirsiniz. 

Yunanistan'ın en önemli tatil yerleri neresidir?

Yunanistan'ın en önemli tatil yerleri:

  1. Atina
  2. Santorini
  3. Mikonos
  4. Girit
  5. Paros

Yunanistan'da tatil ucuz mu?

Yunanistan Avrupa'nın diğer ünlü bölgelerine kıyasla her zaman iyi fiyatları ile ünlü olmuştur. 

Yunanistan'a ne zaman gidilir?

Tatil amacıyla Yunanistan'a gitmek için en ideal aylar yaz aylarıdır. Ağustos ayı Yunanistan'da turistlerin en yoğun olduğu aydır.

Yunanistan'a vizesiz gidilir mi?

Hayır Yunanistan'a vizesiz gidilmez

Yunanistan'a gitmek için vize gerekli mi?

Evet Yunanistan'a gitmek için vize gereklidir. Yunanistan AB üyesi olduğundan Yunanistan'a gitmek için Schengen vizesi ya da yeşil pasaport gereklidir. Yaz aylarından Türkiye'ye yakın Ege adaları için kapıda vize uygulaması da bulunmaktadır.

Sadece pasaportla Yunanistan'a gidilir mi?

Bordo pasaport (Umumi Pasaport) ile Yunanistan'a gidilmemektedir.

Aşağıdaki pasaport çeşitleriyle vize almadan Yunanistan'a gidebilirsiniz:

  • Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
  • Gri pasaport (Görev Pasaportu-Hizmet Pasaportu)
  • Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport)

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments