Yunanistan tatilinizde alabileceğiniz eşsiz hediyelik ve hatıra eşyaları
Atina Monastiraki hediyelik eşya dükkanları

Başka bir ülkeyi ziyaret ettiğimizde doğal olarak çantalarımızı hatıra eşyalarla, bize gezimizi hatırlatan nesnelerle doldurmak isteriz.

Hatıralık eşyalar, nesnenin pratik kullanımının yanı sıra, ziyaret ettiğimiz konumla ve kişisel anılarımızla ilişkilendirildiği için her zaman özel bir öneme sahiptir.

Yunanistan'da nereye giderseniz gidin mutlaka harika bir zaman geçirecek, harika şeyler görecek, her yanınız muhteşem tarihle çevrili olacak ve Akdeniz'in en iyi mutfaklarından birinden harika yemekleri tadacaksınız!

Aynı şekilde Yunanistan'a gidip alışveriş yapmamak da neredeyse imkansız! Tüm ülke bir alışveriş cennetidir. İster adalara ister anakaraya gidiyor olun, aralarından seçim yapabileceğiniz hediyelik eşyalar konusunda asla eksik kalmayacaksınız. Tatiliniz gibi unutulmaz bir hediye istiyorsanız, Yunanistan'da satın alabileceğiniz en eşsiz ürünlerden oluşan derlememizi okuyun.

Yunanistan, mükemmel plajlar, asırlık anıtlar ve zengin bir geçmişten çok daha fazla özelliğe sahiptir. Yunanistan gibi, Yunan hediyelik eşyaları da benzersiz ve farklıdır. Dahası, Yunanistan'dan satın alınabilecek en iyi şeyler çok geniş bir yelpazede ve çeşitlilik gösterir.

Yunanistan alacağınız hediyelik eşyalar aynı zamanda sevdikleriniz ve arkadaşlarınız için mükemmel hediyelerdir, çünkü bunlar genellikle Yunanistan'da özellikle turistler için yapılmış olanlar da dahil olmak üzere orijinal, saf hallerinde bulunurlar. Yerli halkın da Yunan hediyelik eşyalarını satın alması tesadüf değil.

Dükkan sahiplerine göre en çok satılan klasik hediyelik eşyalar arasında antik filozofların büstleri, Zeus, Afrodit, Athena gibi Olympus tanrı ve tanrıçalarının heykelcikleri yer alırken, zırh ve miğferler "300 Spartalı" filminden bu yana moda oldu. Antik Yunan medeniyetinin ve mitolojisinin ihtişamından esinlenen çok çeşitli heykelcikler, çanak çömlekler, vazolar, çeşitli tasarımlarda kupa bardaklar, tabaklar, sürahiler, kabartma temsiller Yunanistan'da satın alınabilecek en popüler hediyelerden bazılarıdır.

Yunanistan'da satın alınabilecek en iyi şeyler nelerdir? Yunanistan'dan hatıra olarak ister sevdiklerinize hediye olarak veya kendi kişisel kullanımınız için neler alabilirsiniz?

İşte tatil dönüşünüzde Yunanistan'dan alabileceğiniz 20 hediyelik eşya önerisi:

1. El yapımı deri sandaletler

Atina'da dolaşırken, özellikle Monastiraki ve Plaka bölgelerinde gerekse de Yunan adalarında alışveriş sokaklarında deri ürünleri ve deri sandaletler satan birçok dükkana rastlayacaksınız. Biraz klasik Yunan tarzını anımsatan deri sandaletler, yerel halk tarafından da çok sevilir ve turistlerin de en gözde favorisidir.

Genellikle çok kaliteli olmalarının yanı sıra, Yunanistan'da yaz aylarında oldukça rahat ve çok kullanışlıdır. Bunları birçok farklı tasarım ve renkte bulabilirsiniz.

2. Yunan adalarından el yapımı seramikler

Yunanistan'ın güzel adalarından birini ziyaret ederseniz ve bagajınızda yeterince yeriniz varsa, yerel olarak yapılan geleneksel atölyelerden el yapımı seramikler satın almanızı öneririz. Yunan adalarının çoğunda el yapımı seramikler bulacaksınız.

Sifnos adası seramikleriyle ünlüdür ve çanak çömlek yapımında çok uzun bir geçmişe sahiptir. Vathy, Kamares ve Platiyalos köylerinde geleneksel atölyeler var, ancak adanın her yerinde seramik eserler satan dükkanlarla karşılaşabilirsiniz.

3. Desenli kupa bardaklar

Kupalar Yunanistan seyahatiniz hatırlamak için eve götürebileceğiniz mükemmel bir hediye. Kupalar klasik beyazdan özgün tasarımlara kadar çeşitli renk ve stillerde sunulur. Klasik Yunan imgeleriyle veya adalardan resimlerle kaplamalı farklı renkli porselen tabaklar ve kupalar Yunanistan'ın bütn tatil beldelerindeki hediyelik eşya mağazalarından satın alabilirsiniz.

4. Zeytinyağı sabunu ve kozmetik ürünleri

Doğal zeytinyağı sabunu, Yunanistan'da Girit adasında doğmuştur ve şu anda özellikle hassas ciltler için mevcut en popüler sabun türlerinden biridir. Bu değerli yaşam "iksirini" içeren el kremi, vücut losyonu, şampuan, saç kremi ve duş jeli dahil olmak üzere hediyelik olarak alabileceğiniz zeytinyağından yapılmış çok çeşitli kozmetik ürünler mevcuttur.

Yunanistan'dan gelen zeytinyağı, dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Yunan ve Akdeniz diyetinin temelini oluşturur ve araştırmalar, sürekli zeytinyağı kullanımının uzun ömürlülüğü artırdığını ortaya koymuştur! Bu ürünlerin cildiniz için neler yapabileceğini hayal edin! 

5. Antik Yunan heykelleri ve büstleri

Ülkenin muhteşem müzelerinde sergilenen antik Yunan heykellerinden, miğferlerinden ve silahlarından ilham alırsanız, neden eve bir kopya getirmiyorsunuz? Güzel ve detaylı modellerden çocuklar için plastik oyuncaklara kadar her türlü ürünü bulabilirsiniz.

Yunanistan'dan getirilecek bir başka harika hatıra elbette antik Yunan tanrılarının heykelcikeridir. Yunan tanrılarının ve kahramanlarının tasvirlerini ve çok daha fazlasını içeren ayrıntılı satranç taşlarına ve satranç tahtası setlerine de hediyelik eşya mağazalarından bulabilirsiniz.

6. Buzdolabı magnetleri

Yunanistan tatilinizi ve anılarınızı size tebessümle hatırlatacak Yunanistan temalı buzdoabı magnetleri hem kendiniz hem sevdikleriniz için ideal hediyelerdir. 

7. Tesbih (Kompoloi)

Komboloi, cam ve ahşap dahil olmak üzere çeşitli boncuk türlerinden oluşur; kehribar kullanılan en yaygın malzemedir.

Kompoloi'nin Yunan kültüründe kullanımı Osmanlı işgali sırasında başlamıştır ve rahatlama, stres azaltıcı ve yalnızlığa eşlik eden özellikleriyle Yunan geleneğinde de önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda rebetlerin alameti farikası olan rebetiko müziğiyle (20. yüzyılın başlarından 1950'lere kadar daha yoksul kitlelerle ilişkilendirilen müzik) ile bağlantılıdır. 

Ayrıca ülkenin güneyinde Nafplio denilen yerde bir Komboloi Müzesi bulunmaktadır.

8. Tavla seti (Tavli)

Tavla, Yunanistan'da hem genç hem de yaşlı insanlar arasında son derece popülerdir ve kafeneialarda (geleneksel Yunan kahvehanesi) kahvelerinin veya içeceklerinin yanında tavla oynayan insanları sıklıkla görebilirsiniz. Yunanistan’da tavla ile oynanan en yaygın oyunlar Portes, Plakoto ve Fevga'dır.

Bu da ilginizi çekebilir:

9. Uzo, sakız likörü, retsina, tsipuro

Alkol, Yunan yaşam tarzında günlük bir rol oynamaktadır. Yunanistan'daki en popüler alkollü içecekler; uzo, metaxa (konyak), mastika likörü (sakızla likörü), Girit rakısı ve tsipouro. Yunanistan ayrıca kırmızı şarap ve retsina (çam ağaçlarından elde edilen reçineyle tatlandırılmış şarap) üretimi ile de ünlüdür.

Uzo

10. Mastika (damlasakızı)

Sakız adasının sakız ağaçlarından elde edilen mastika aslında dünyanın ilk damla sakızıdır ve Yunan Antik çağından beri tıbbi ve tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Tıbbın babası olan Hipokrat, dişlerin temizlenmesi, sindirim problemlerinin tedavisi ve hatta soğuk algınlığı için sakız önermiştir. 

11. Deri aksesuarlar

Deri sandaletlerin yanı sıra, Yunanistan'da bulabileceğiniz çok daha fazla deri ürün var. Geleneksel antik yöntemle yapılan ve yakma ve damgalama tekniği ile süslenmiş deri çantalar, geleneksel deri süslemeli cüzdanlar ve tütün keseleri, deri bileklikler ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

12. Nazar boncuğu (Mati)

Nazar, Akdeniz'in birçok kültürüne derinden gömülüdür. Yunan inanışına göre nazarlık, başkalarının kıskançlığı ve kötü şans gibi şeylerden korunmak içindir. Mati, Yunanca 'göz' anlamına gelir ve bu nedenle nazar boncuğuna kısaca mati denir.

"Mati"nin (göz), kişiyi nazardan koruduğu kabul edilir ve Yunan folklorunda son derece popülerdir. Nazar, genellikle öfke, kıskançlık ve hatta hayranlık duyguları nedeniyle birine kötü bir bakışla verilen bir lanettir ve laneti alan kişiye talihsizlik getirdiğine inanılır. Yunan geleneğine göre mati sizi ve sevdiklerinizi kötü bakışlardan koruyacak ve kötü düşünceleri geri gönderecektir.

13. Buzuki

Müzik ve dans, Yunan kültürünün merkezinde yer alır. Ud, laouto, tamboura, buzuki ve bağlama gibi en popüler yerel yaylı çalgılar olarak dünya çapında müzikseverler ve meraklıları için Yunanistan’dan alınan özel hediyeler arasındadır. 

Bir müzik aşığıysanız veya müzikle ilgileniyorsanız Yunanlıların kalbinde çok özel bir yeri olan bir müzik aleti olan buzukiyi düşünebilirsiniz. Buzuki’nin atası, MÖ 4. yüzyıldan beri antik Yunanistan’da kullanımda olan panduradır. Buzuki Yunanistan ile Türkiye arasındaki nüfus mübadelesinden sonra popüler oldu. Mübadeleden sonra rebetiko alt kültürünün ana enstrümanı oldu. Daha küçük ve daha ucuz bir seçenek istiyorsanız, minyatür olanları da var!

14. Yunan Kahvesi

Yunan kahvesi, briki adı verilen özel bir cezve içinde hazırlanan çok ince bir öğütülmüş kahvedir. Kahve, Yunanistan'da evde, işte ve ülkenin her yerindeki kahvehanelerde tüketilen, en küçük köylerde bile gelişen günlük bir ritüeldir. 

15. Baklava, kourabiedes, melomakarona, lokum

Baklava muhtemelen tüm Yunan tatlıları arasında en ünlüsüdür. Diğer popüler favoriler ise kourabiedes, melomakarona ve Yunan lokumudur. Hediyelik olarak alınan tatlı ikramlıklar arasında İyon çikolata, pasteliyi de (susamlı ve ballı bar) unutmayalım.

melomakarona

16. Baharatlar ve bitkiler

Yunanistan çoğu tıbbi veya son derece yararlı etkileri olan geniş bitki ve baharat yelpazesiyle ünlüdür. Bu bitkilerden bazıları sadece Yunanistan'da bu kadar yüksek kalitede bulunabilir.

Kozani safranı/Krokos Kozanis

Yunan safranı (Krokos Kozanis olarak da bilinir), taze veya kurutulmuş kekik, Girit dağ çayı, Olympus çayı, mercanköşk, dağ nanesi, kırmızı kekik ve ısırgan otu en popülerleridir.

17. Kaşık tatlıları

Gliko tou kutaliu yani kaşık tatlısı genellikle evde misafir ağırlarken sunulan ikramlardır. Vişne, üzüm, incir, kayısı, çilek, erik, ve ayva gibi meyvelerden yapılan bu tatlıların çoğu, her bir meyvenin olgunlaştığı mevsim boyunca hazırlanır. 

18. Geleneksel Yunan makarnaları

Trahana (tarhana), hilopite, striftades gibi geleneksel olarak yapılan Yunan makarnalari alışılmadık şaşırtıcı derecede lezzetlidir. Genellikle buğday, yumurta ve sütle yapılan bu makarna çeşitleri, bölgeye bağlı olarak çeşitli türlerde yapılır.  

19. Tişört ve şapkalar

Son derece turistik olan bit pazarı caddelerinden herhangi birinde bir gezintiye çıkarsanız, Yunanistan ziyaretinizi anmak için çeşitli tasarım ve desenlere sahip çok çeşitli tişörtler, şapkalar alabilirsiniz.

20. Her bölgenin kendine özgü popüler hediyelik eşyaları 

Yunanistan’ın her bölgesi benzersiz ve eşsiz bir tarihe sahiptir. Tatil dönüşünüzde Ziyaret ettiğiniz tatil yöresinin önemli yapıtlarının heykelciklerini, ve önemli ürünlerini alabilirsiniz.

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments