A'dan Z'ye Yunanistan tatili

Yunanistan'da tatil yapmayı hayal edenler için Yunanistan tatili hakkında sık sorulan soruları yanıtlarıyla birlikte 7 maddede sıraladık. Yunanistan'da tatilinizi planlarken bu güncel bilgileri okumanızı tavsiye ederiz.

Yunanistan ve Yunan adaları tatili hakkında merak ettiklerinizi ve öğrenmek istediklerinizi bu yazımızda okuyabilir ve buna göre Yunanistan tatilinizi planlayabilirsiniz.

Yunanistan, güzel gün batımları, mavi beyaz Kiklad evleri ve altın kumlu plajlarıyla her yıl tatil için dünyanın her tarafından turist ağırlıyor.

Yunanistan'da tatil için dünyanın her yerinden milyonlarca turist, turkuaz plajları, dağlık manzaraları, güneşli havası, zengin tarihi ve kültürü ile nitelenen bu ülkeye gelir.

Siz de Yunanistan'da tatil yapmayı mı planlıyorsunuz?

İşte A'dan Z'ye 7 maddede Yunanistan tatili:

1. Yunanistan'a gitmek için vize gerekiyor mu?

Evet, Yunanistan'a gitmek için öncelikle vize almanız gerekmektedir. Yunanistan Avrupa Birliği üyesi ülke olduğundan Almanya, Fransa, İtalya gibi diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere gitmek için geçerli olan mevzuat Yunanistan için de geçerlidir. Yunanistan'a gitmek için Schengen vizenizin ya da yeşil pasaportunuzun olması gerekmektedir. 

Yunanistan'a seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi T.C vatandaşlarına vize uygulanmaktadır. Hususi (yeşil), diplomatik (siyah), hizmet (gri) pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 güne kadar konaklama yapmak istediklerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Ayrıca yaz aylarında Türkiye'ye yakın Ege adaları için kapıda vize uygulaması da bulunmaktadır. 

2. Yunanistan'a vizesiz gidilir mi?

Hayır, Yunanistan'a vizesiz gidilmez. Ama birinci maddede anlatılanlara ek olarak ‘kapıda vize' ya da ‘pilot vize' olarak adlandırılan uygulamadan bahsedebiliriz. Genellikle vizesiz Yunanistan tatili ya da vizesiz Yunan adaları tatili olarak adlandırılan konu bu uygulamadır.

Yunanistan 2012 yılından itibaren her yıl yaz aylarında Doğu Ege adalarından altı adaya yönelik olarak 7 güne kadar ikamet süreli “pilot vize” olarak tabir edilen vize kolaylıkları uygulamaktadır. Söz konusu vize sistemi Rodos, İstanköy (Kos), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Sömbeki (Symi), Midilli (Lesvos) ve Meis (Kastellorizo) adalarını kapsamaktadır. Yunanistan, 2020 yılında koronavirüs kısıtlamaları çerçevesinde kapıda vize uygulamasını başlatmadı. 

NOT: 2021 yılı için de halihazırda herhangi bir duyuru yapılmamıştır.

Yunanistan kapı vizesi, Schengen vize statüsünde olmakla birlikte prosedürde Yunanistan kapı vizesini almak oldukça kolaydır. Yunanistan kapı vizesi, Yunanistan'a ait 6 adada geçerlidir. Yunanistan kapı vizesi işlemleri Türkiye'deki seyahat acenteleri aracılığı ile yapılmakta; evraklar ise ön başvuru ile kabul edilmektedir.

Yunanistan kapı vizesine almak için Türkiye'de Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş gibi tatil yörelerinde faaliyet gösteren seyahat acentelerine başvurabilirsiniz. Seyahatinizden en az 3-4 gün öncesinden başvurmayı unutmayın.

3. Yunanistan'a nasıl gidilir?

Yunanistan vize işlemlerinden  sonra Yunanistan'a nasıl gidilir sorusunu yanıtlayabiliriz.

Türkiye'nin en yakın komşularından, Ege Denizi'nin dalgaları, Meriç nehrinin sularıyla birbirinden ayrılan, denizden ve karadan Türkiye ile komşu olan Yunanistan'a gitmek için birçok seçenek bulunuyor. 

Türkiye'den Yunanistan'a deniz, kara ve hava yoluyla; feribot, otobüs, araba, uçak ile gitmek mümkündür. Uygun ulaşım aracını seçmek ise Yunanistan'ın hangi şehrine ya da adasına gitmek istediğinize ve bütçenize bağlıdır. 

Türkiye'den Yunanistan'a; İstanbul ve İzmir'den Atina ve Selanik'e Türk Hava Yolları, Pegasus, Aegean ve Olympic Air ... gibi birçok havayolu şirketinin aktarmasız uçak seferleri bulunmaktadır. 

Ayrıca, Türkiye ile Yunanistan arasında günlük otobüs seferleri de bulunmaktadır. Özel aracınızla da rahatlıkla İpsala ve Pazarkule sınır kapıları üzerinden Yunanistan'a gelebilirsiniz.

Türkiye – Yunanistan uçak seferlerine ve fiyatına ve feribot bileti ve seferlerine buradan bakabilirsiniz.

4. Yunanistan'ın en güzel tatil yerleri neresidir?

Yunanistan'da tatil yapmaya mı karar verdiniz? Peki tatil için Yunanistan'ın hangi tatil beldelerine gitmelisiniz?

Yunanistan bir tatil cenneti. 117'sinde yerleşim bulunan 6000 kadar adaya sahip bir ülke ve toplamda 74 ili bulunuyor. Her birini de gezemeyeceğimize ve hayatımızda tatil için sadece Yunanistan'a gitmeyeceğimize göre, Yunanistan'da mutlaka görmeniz gereken popüler tatil yerlerini size önereceğiz.

Oia / Santorini

Bu tatil yerlerinden birkaçını ziyaret ederek Yunanistan'ı birçok yönüyle keşfetmiş olacaksınız. Türkiye'den yaz aylarında kapıda vize uygulamasıyla gidebileceğiniz Yunan adaları her ne kadar güzel olsa da ve iyi bir tatil geçireceğinize inanıyor olsak da, Yunanistan'ı keşfetmek için yeterli değildir.

Yunanistan'da mutlaka ziyaret etmeniz gereken 15 tatil yeri sırasıyla şunlardır:

 • Atina
 • Santorini
 • Mikonos
 • Girit (Kandiye ve Hanya)
 • Korfu adası
 • Rodos adası
 • Zante (Zakinthos)
 • Kos adası
 • Paros adası
 • Halkidiki (+ Selanik)
 • Nakşa (Naksos) adası
 • Skiathos adası
 • Lefkada adası
 • Milos adası
 • Ios adası

5. Yunanistan tatili için kaç gün gerekir?

Yunanistan'ı tatili için en az bir hafta ayırmanızı öneririz. Ayrıca, Yunanistan tatil planı yaparken birden fazla destinasyonu tatil planınız içine ayırmanızı mutlaka tavsiye ederiz.

Yaz aylarında kapıda vize uygulamasıyla feribotla gidebileceğiniz Türkiye'ye yakın adalar dışındaki Yunanistan adalarına gitmek için en iyi seçim, Atina'dan feribotla veya uçakla gitmek olduğundan, tatil planınız içine Yunanistan başkenti ve tarihi şehri Atina'yı koyabilirsiniz. 2 gün Atina'da konakladıktan sonra rotanızı adalara doğru çevirebilirsiniz. Yunanistan adaları takım adalar içinde yer aldığından, hangi adaya gidersiniz gidin, mutlaka o adaya yakın feribotla gidebileceğiniz birçok ada göreceksinizdir.

Yunanistan'da tatil yapmak, hem efsanevi hem de bilinmeyenleri kapsayan, dört bin yıla yayılan inanılmaz tarihi yerlere sahip bir ülkeyi keşfetmektir.

Yunanistan'da renklerin ve kültürlerin bir kavşağındasınızdır; tarihin gücünü ve Avrupa'nın güney ucunun sıcaklığını hissedip, düşünce, etki ve deneyimin evrimsel akışını keşfedeceksiniz. 

Yunanistan, benzersiz zenginlikte bir tarihi geçmişe sahip bir ülkededir. İstatistiksel olarak küçük olmasına rağmen çeşitliliği açısından çok büyük bir ülkedir. İnanılmaz derecede canlı ve eşsiz güzellikte manzaralarıyla binlerce kartpostal resmi vermiş bir ülke olması tesadüf değil. 

Günbatımı Santorini

Yunanistan güzel çelişkilerin ülkesi, zaman içinde sürekli bir yolculuk, bugünden geçmişe ve tekrar geriye. Arkeolojik alanlardan yürüyün; ada gruplarına gidin, plajlardan ve dağlardan geçin ve nefes kesici manzarayı keşfedin.

Hanya - Girit

6. Yunanistan'da tatil fiyatları nasıl?

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki turizm destinasyonlarına göre, fiyatlar konusunda oldukça cazip bir ülkedir. Her bütçeye uygun tatil seçeneklerini Yunanistan'da bulabilirsiniz.

Yunanistan otel ve pansiyon fiyatlarına ise buradan bakabilirsiniz.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için bu yazıya bakabilirsiniz:

7. Yunanistan'dan neler alınır?

Yunanistan'da satın alabileceğiniz meşhur Yunan ürünleri şunlardır: zeytinyağı, feta Peyniri, Yunan şarapları, Yunan balı, damlasakızı, Kozani Safranı, kaşık tatlıları, geleneksel likörler, Girit peksimedi, Makedon helvası...

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için bu yazılara bakabilirsiniz:

 

 

Bu 7 maddeye ek olarak, Yunanistan tatiliniz için gereken en doğru bilgileri objektif bir yaklaşımla yazan Yunanistan tatil ve seyahat sitemiz www.yunanistantatili.com 'u takip etmenizi öneririz!

Bu yazıda Yunanistan tatili hakkında merak edilen birçok soruya yanıt vermeye çalıştık. Yunanistan tatili hakkında aklınıza takılan soruları yazının altındaki yorum alanında sorabilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir:

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments