Yunanistan Üniversitelerine başvuru kılavuzu
Yunanistan'da üniversite okumak

Yunanistan üniversiteleri ve üniversitelerdeki eğitim sistemi hakkında yazdığım önceki yazıdan sonra bugün detaylıca Yunanistan üniversitelerine nasıl başvurabilirim? Yunanistan'da üniversite okumak için neler gerekir? Yunanistan'da üniversite okumak için gereken belgeler nelerdir? konularına değineceğim.

Bu yazıda neler var?

1) Lise diplomasıyla üniversite okuma
2) Yunan üniversitelerine başvurmak için gereken belgeler
3) Yunanistan üniversitelerine nasıl başvurabilirsiniz?
4) Yunanistan öğrenci vizesi nasıl alınır?
5) Yunanistan üniversitelerine kayıt
6) Yunanistan üniversitelerine kayıt için neler gerekir?
7) Yunanistan Üniversite bursları
8) Yunanistan üniversitelerine başvuru ve kayıt kılavuzları (Yunanca – İngilizce)

Yunanistan'da lise diplomasıyla üniversite okuma

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan lise diplomasına sahip üçüncü ülke vatandaşlarına yabancı öğrenci statüsü dahilinde Yunanistan’da eğitim olanağı sağlamaktadır. Hangi üniversiteye ya da bölüme başvuracağınız konusunda bir sınır bulunmamaktadır. Atina Üniversitesi ve Selanik Aristoteles Üniversitesi dahil olmak üzere Yunanistan üniversitelerinin Hukuk, Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Psikoloji, Mühendislik, Felsefe, Yunan Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Arkeoloji, Sosyoloji, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği vd. bölümlerine taban puanlarına ve fiyatlarına bakmaksızın istediğiniz bölüme başvurma ve eğitim alma konusunda özgürsünüz. Gönderdiğiniz belgeler Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmışsa hangi üniversitenin hangi bölümüne kabul edileceğiniz konusu lise diploma notunuza ve ilgili üniversitenin/bölümün yabancı öğrenci kontenjanına bağlıdır.

National and Kapodistrian University of Athens

Yunanistan üniversite eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler için bu yazıyı okuyabilirsiniz: 

Öneri: Diploma notunuz ne olursa olsun birden fazla tercihte bulunmanız en mantıklısıdır. 

Türkiye’de lise diploması olup da Yunanistan’da üniversite (lisans) eğitimi almak için neler yapmak gerekir? Yunan üniversitelerine başvurmak için gereken belgeler nelerdir? 

1. Aşama: Belgeleri hazırlama, tercüme etme ve tasdik etme

Yunan üniversitelerine başvurmak için gereken belgeler şunlardır:

1.a) Lise diploması
Lise diplomasının Milli Eğitim Müdürlüğünüz tarafından tasdikli ve mühürlü orijinal hali olmalıdır ve diplomada Apostil mührü (onayı) olmalıdır. 

1.b) Türkiye’de ilgili kurum tarafından alınmış (Nüfus Müdürlüğü) anne ve babanızdan herhangi birinin Yunan uyruklu olmadığına dair belge

1.c) Diplomadaki not ortalamasının Yunanistan not sistemine (0-20) çevrilmiş hali. Yunanistan’da not sistemi en yüksek 20 ve en düşük 0 olmak üzere yirmi puanlık (0-20) bir ölçekte ifade edilir. (Bu belge sadece İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu Eğitim Koodrinatörü tarafından verilir)

1.d) Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan lise diplomasının üniversiteye girmek için yeterli bir belge olduğunu gösteren evrak (Bu belge İstanbul Yunanistan  Başkonsolosluğu Eğitim Koodrinatörü ya da Yunanistan’daki Türkiye Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından verilir)

1.e) Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınmış mezun olduğunuz okulda takip edilen müfredat programı gösteren belge

1.f) Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onaylı son iki lise sınıfını baştan sona kadar takip ettiğini gösteren belge. Bu belgede okul yılları ve sınıflarınız belirtilmelidir.
 

Diğer belgeler: 
1.g) 2 fotoğraf
1.h) Kimlik ve pasaport fotokopisi
1.i) Yunanistan liselerinden mezun olmadığınıza dair yazacağınız beyanname
1.j) Yunanistan’da herhangi bir üniversitesinde (başvurduğunuz yıl ve öncesi yıllarda) okumadığınıza dair yazacağınız beyanname

Notlar: 
Diğer belgeler dışındaki bütün belgeler apostil damgalı olmalıdır.
Bütün belgeler yeminli tercümanlardan tercüme ettirilmelidir.
Sonrasında tercüme ettiğiniz bütün belgeler eğer Türkiye’de iseniz Yunanistan misyonlarınca, Yunanistan’daysanız Yunanistan Dışişlerine bağlı Tercüme Bürosunca gerçeklikleri (Yunanca: gnisio tis ipografis) tasdik edilmelidir. Bunun için bütün belgelerin fotokopisi ya da fotoğrafı değil asılları olmalıdır
(İstenilen belgelerin Yunanca ve İngilizce örneklerine yazının sonundaki eklerden bakabilirsiniz)

Dikkat: Hazırladığınız bütün resmi evraklar en az 2 nüsha olsun ve bütün yazışma ve başvurularda sürekli fotokopilerini gönderin. Sadece ve sadece son kayıt yaptığınız aşamada evrakların asıllarını veriniz.

2. Aşama: Başvuru

Yunanistan üniversitelerine nasıl başvurabilirsiniz

Bütün belge ve evraklarınız tamamsa şimdi başvuru aşamasına geçebiliriz.

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sayfasında (https://www.minedu.gov.gr) başvuru tarihlerini her yıl açıklanmaktadır. (Bakınız: https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/allogeneis-m/anakoinwseis-allodap…)

Başvuru tarihleri Temmuz ayında olup 1 hafta sürmektedir. İlgilenenler platform açıldıktan sonra (platform başvuru tarihleri arasında açılmaktadır) https://exams-foreigner.it.minedu.gov.gr sayfasından hesap oluşturduktan sonra platforma girip  tercih formundan başvurmak istedikleri bölümleri seçip başvurularını tamamlayabilirler. 

Başvurunuzu tamamladıktan sonra çıktısını alıp tüm sayfaları imzalamalısınız. Bunun yanında yine aynı platformda bulacağınız beyanın çıktısını alıp imzalamalısınız.

Bu iki belgeyi ve başvuru için yukarıda sıralanan bütün belgelerin fotokopisini Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın aşağıda yazacağım adresine göndermeniz gerekir.

Dikkat: 2020 yılı için platform üzerinden başvurular 14-20 Temmuz tarihleri arasında yapılırken adayların en geç 21 Temmuz 2020 tarihinde kargo ile bahsi geçen bütün belgeleri göndermesi gerekmekteydi.

Belgeleri göndereceğiniz Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı adresi:

MINISTRY OF EDUCATION AND RELIGIOUS AFFAIRS
«DIRECTORATE OF EXAMINATIONS AND VERIFICATIONS»
DPT. B΄ off. 0091,
37, A. Papandreou P.C. 15180, Maroussi – Athens, Greece
for the attention of:
The committee in charge of collecting and checking Application-Entry Forms from Foreigners  for the year 202…

Not: Belgeleri sadece kargo ile göndermeniz gerekmektedir. Eğer Türkiye’den göndereceksiniz platform açılır açılmaz hemen başvurunuzu tamamlayıp kargoya vermenizde yarar vardır.
Belgeleri kargo ile gönderdiyseniz başvurunuz tamamlandı demektir. (Bu noktada size başarılar dilemeliyim!)

Başvurunuzun sonuçlarını https://exams-foreigner.it.minedu.gov.gr adresinden öğrenebilirsiniz.

Yunanistan öğrenci vizesi nasıl alınır?

Bütün başvuruları işlemlerini Türkiye’den yaptınız ve Yunanistan’da üniversitede okuma hakkı kazandınız. Peki sadece Türk pasaportunuz varsa kabul edildiğiniz üniversiteye gidip kaydınızı yapmak için Yunanistan’a nasıl gideceksiniz?

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi ülke olup Avrupa Birliği dışındaki ülke vatandaşlarının ülkeye girişi için Schengen Vizesi talep etmektedir. Schengen vizeniz varsa ya da yeşil pasaport sahibiyseniz Yunanistan’a bu vize ya da yeşil pasaportla giriş yapabilirsiniz. Schengen vizeniz ve yeşil pasaportunuz olmadan Türkiye’de yaptığınız başvuru sonucu Yunanistan’da üniversiteye giriş hakkı kazandıysanız Yunanistan öğrenci vizesi alma hakkına sahipsiniz.

Yunanistan’da üniversiteye giriş hakkı kazandıktan sonra bu giriş/kabul belgenizin çıktısını hemen alarak pasaportunuzla birlikte bölgenizdeki en yakın Yunanistan büyükelçilik ya da konsolosluğuna gidip öğrenci vizesine başvurabilirsiniz. Öğrenci vizesi için bu temel belgelere ek olarak sizden ek belgeler de istenecektir.

Alacağınız bu öğrenci vizesi Yunanistan’daki kayıt işlemlerini tamamlamanız içindir ve tahminen 3 aylık olacaktır. Bu üç ay içinde Yunanistan’da kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra kayıt belgelerinizi alarak tekrar Türkiye’ye dönmek ve işlemleri yaptığınız Yunanistan büyükelçilik ya da konsolosluğuna gidip tekrar uzun süreli öğrenci vizesi için başvurmalısınız. Size daha uzun süreli yeni bir öğrenci vizesi verilecektir. Bu öğrenci vizesinin süresi, yenileme işlemlerinin nerede olacağı ya da vizenin yenilenme şartlarını başvurduğunuz birimden öğrenebilirsiniz. 

Bu arada öğrenci vizesi olanların Yunanistan’da part-time çalışma izinleri de olmaktadır. (Peki Yunanistan’da part-time iş bulmak kolay mı? ya da hangi işlerde çalışabiliriz? kısacası hem okuyup hem nasıl çalışabiliriz? diye merak ediyorsanız onu isterseniz yorum alanından sorabilirsiniz.)

Yunanistan öğrenci vizeniz aynı zamanda bir Avrupa Birliği üye ülkesinden alınmış vize olması dolayısıyla vizenizle istediğiniz Avrupa Birliği üyesi ülkeleri ziyaret edebilir, üye ülkelerdeki Erasmus programlarına katılabilirsiniz.

3. Aşama: Yunanistan üniversitelerine kayıt

Başvurunuz onaylandı ise Yunanistan üniversitelerinin herhangi birinde istediğiniz bölüme girmeye hak kazandınız demektir.

Selanik Aristoteles Üniversitesi

Bundan sonraki prosedür ve işlemler üniversitenizin öğrenci işleri ile sizin aranızda olacaktır. Aşağıda sıralanan belgelerin çoğu 1. aşamada topladığınız Yunancaya tercüme edilmiş ve Yunan misyonlarınca tasdik edilmiş belgelerden oluşmaktadır. Tekrardan sıralayalım:

Yunanistan üniversitelerine kayıt için neler gerekir:

3.a) Öncelikle Yunanistan üniversitelerinde eğitim dili Yunancadır ve sizin de bu eğitimi alabilmeniz için en az Yunanca B2 seviyesinde sertifikanızın olması gerekmektedir. Eğer üniversiteye kaydınızdan önce Atina Üniversitesi ya da Selanik Üniversitesi Yunanca dil okulları tarafından düzenlenen sınavlardan B2 sertifikasını almış iseniz aşağıda sıralayacağım diğer belgelerle birlikte öğrenci işlerine gidip kaydınızı tamamlayabilirsiniz. 

ÖNEMLİ NOT: B2 sertifikanız yoksa kaydınız yapılmayacaktır. Eğer sistemde değişikliler olmamışsa üniversiteye kabul edilme hakkınız 1 yıl saklı kalmaktadır. Bu 1 sene içinde B2 sertifikasını alıp sonraki eğitim yılında bölümünüze kaydınızı yapabilirsiniz. Atina Üniversitesi ve Selanik Aristoteles Üniversitesi tarafından düzenlenen Yunanca kurs ve sınav programlarına aşağıdaki linkten bakabilirsiniz:

Öneri: Amacınız Yunanistan’da üniversite okumak ise Yunanca kurslarına bulunduğunuz yerden şimdiden başlayabilirsiniz. İstanbul’da Sismanoglio Megaro’nun düzenlediği Yunanca kursu programlarına şuradan bakabilirsiniz. https://www.mfa.gr/turkey/tr/sismanogliomegaro/yunanca-dersleri

Her durumda Üniversiteye kayıt için gereken B2 sertifikasının Selanik ve Atina Üniversitelerindeki Yunanca dil okullarının düzenlendiği Yunanca sınavlarına katılarak almanız gerektiğini tekrar not edelim.

NOT: Atina ve Selanik Üniversitelerindeki Yunanca kurslarına kayıt olurken öncelikle seviye tespit sınavı yapılmaktadır. Eğer öncesinden bulunduğunuz yerde Yunanca kurslarına katılarak herhangi bir seviyeye gelmeniz durumunda, seviye tespit sınavında üst bir seviyeye ulaşarak üst sınıf kurslarını takip edebilir ve B2 sertifikasını daha kısa zamanda elde etmiş olursunuz. 

Üniversite kaydı tamamladıktan sonra bağlı olduğunuz üniversitenin, bünyesindeki yabancı öğrenciler için düzenlediği B2 seviyesi sonrası Yunanca dersleri birkaç dönem sürmekte olup ücretsizdir. 

3.b) Lise diploması
Lise diplomasının Milli Eğitim Müdürlüğünüz tarafından tasdikli ve mühürlü orijinal hali olmalıdır ve diplomada Apostil mührü (onayı) olmalıdır. 

3.c) Türkiye’de ilgili kurum tarafından alınmış (Nüfus Müdürlüğü) anne ve babanızdan herhangi birinin Yunan uyruklu olmadığına dair belge

3.d) Diplomadaki not ortalamasının Yunanistan not sistemine (0-20) çevrilmiş hali. Yunanistan’da not sistemi en yüksek 20 ve en düşük 0 olmak üzere yirmi puanlık (0-20) bir ölçekte ifade edilir. (Bu belgeyi bölgenizdeki Yunanistan büyükelçilik ve konsolosluğundan temin edebilirsiniz).

3.e) Lise diplomasının üniversiteye girmek için yeterli bir belge olduğunu gösteren evrak

3.f) Mezun olduğunuz okulda takip edilen müfredat programı gösteren belge

3.g) Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onaylı son iki lise sınıfını baştan sona kadar takip ettiğini gösteren belge. Bu belgede okul yılları ve sınıflarınız belirtilmelidir.

3.h) 2 fotoğraf

3.i) Kimlik ve pasaport /vize fotokopisi

3.j) Yunanistan liselerinden mezun olmadığınıza dair yazacağınız beyanname

3.k) Yunanistan’da herhangi bir üniversitesinde (başvurduğunuz yıl ve öncesi yıllarda) okumadığınıza dair yazacağınız beyanname

3.l) Kabul olduğunuz bölüme kayıt yaptırmak için bütün belgelere sahip olduğunuza dair yazacağınız beyanname

3.m) Yurt dışından yazışmalar yoluyla orta öğretim diploması almadığınıza dair beyanname

3.n) Κaydınızı yapacağınız yıl yurt dışındaki soydaş Yunan kategorisinde üniversite başvurusu yapmadığınıza dair beyanname 
(İstenilen belgelerin Yunanca ve İngilizce örneklerine eklerdeki kılavuzlardan bakabilirsiniz)

Lise diplomasıyla Yunanistan üniversitelerine okumak için neler gerekir, hangi belgeler gerekir, Yunanistan’da üniversiteye kayıt olmak için neler gerekir yazımızın sonuna geldik. Umarım açıklayıcı ve kapsayıcı olmuştur. Sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. 

reklam

 • Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
  Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
 • Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
  Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
 • Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
  Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
 • Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
  Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
 • Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
  Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
 • Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
  Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
 • Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
  Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
 • Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
  Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
 • Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı
  Selanik Hayat Mikri Poli - Türk restoranı

Selanik'te Türk kahvaltısı yemek isteyen ziyaretçilere şehir merkezinde bulunan Hayat Mikri Poli (Küçük İstanbul) kafe-bar-restoranını öneririz. Selanik'te bulunan tek Türk restoranı olan Hayat Mikri Poli'de kahvaltının yanı sıra mercimek ve ezo gelin çorbası, hünkar beğendi, İskender kebap, Adana kebap ve mantı dahil olmak üzere Türk mutfağının seçkin yemeklerini deneyebilirsiniz.

NOT: Bu prosedürle Yunanistan üniversitelerinde okumaya hak kazananlara Yunan devleti tarafından burs verilmemekte olup öğrencinin bütün giderlerini kendisinin karşılaması gerekmektedir.

Yunanistan Üniversite bursları

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yabancı öğrenciler için sınırlı lisans ve yüksek lisans burs programları da bulunmaktadır. Başka bir yazı konusu olabilecek olan Yunanistan’daki burslar ilgili yapılacak işlemler bu yazıda bahsettiğimiz işlemlerden farklıdır ve işlemlerin çoğu Türkiye’deki Yunanistan büyükelçilik ve konsolosluklarının Eğitim bölümünce yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgiler için İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu Eğitim Koordinatörü Dairesine  0212 2523311 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

NOT: Başvuruda istenecek belgeler Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın güncel 2020 duyuruları esas alınarak yazılmıştır. Bu belgelerde değişiklikler olabilmektedir. Bunun için başvurunuzdan önce o yılın duyuru ve açıklamalarına bakmayı unutmayınız.

Yunanistan üniversitelerine başvuru ve kayıt kılavuzları (Yunanca – İngilizce) 

 

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments

Anonymous (not verified) , Sun, 06/20/2021 - 20:53
Yunanca bilmiyorum üniversitelerde hazırlık okuma imkanı yokmu Yunanca bilmeden baslayamazmiyim
Anonymous (not verified) , Mon, 06/21/2021 - 11:10
Bu sene başvuru yapacağım inşallah kabul alırım. Üniversite bölümlerinin taban puanları gösteren bir yazı veya site var mı? ortalamam 16/20 acaba nerlerden kabul alma ihtimalim yüksek