Yunanistan'ın başkenti neresidir?
Akropolis Atina

Yunanistan’ın bugünkü başkenti 1834 yılında başkent ilan edilen Atina’dır.

Aegina, Nafplio ve Atina, Yunan devletinin kuruluşundan günümüze kadar çeşitli zamanlarda Yunan devletinin başkentleri olmuş şehirlerdir.

Aegina, 1828'in başından 1829'un başına kadar geçici bir başkentti. Bu kısa dönemde şehirde Evelpidon Askeri Okulu, Arkeoloji Müzesi, Yetimhane ve modern Yunanistan'ın ilk Darphanesi kuruldu. 

Egina adası/ Yunanistan

Nafplio, 1829'dan 1834'e kadar yeni kurulan Yunan devletinin ilk başkentiydi. 

Nafplio / Yunanistan

Atina 1834 yılında Yunanistan’ın başkenti ilan edildi. O zamana kadar Atina önemsiz bir yerleşim yeriydi. Yabancı gezginlerin resimleri, Akropolis tepesinin etrafına inşa edilmiş bir köyü tasvir ediyor. Ancak Atina her zaman isminin ihtişamını korudu ve bu nedenle 1834 sonbaharında, Kral Otto'nun ziyaretinden sonra Atina, Yunan devletinin başkenti ilan edildi. O zamandan beri şehrin gelişimi başladı.
Atina'yı başkent yapmaya götüren nedenler, antik Yunan kültürünün beşiği olarak görkemli tarihiyle ilgilidir.

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments