Paskalyada yumurtalar neden kırmızıya boyanır?
paskalya kırmızı yumurta

En yaygın Paskalya geleneklerinden biri, Kutsal Perşembe günü yumurtalarının boyanmasıdır. 

Yumurtalar, Mesih'in vücudunun ve kanının sembolü olarak ekmek ve şarabı dünyayı günahın esaretinden kurtarmak için kurban edilmeye hazır olarak sunduğu Son Akşam Yemeği günü olan Kutsal Perşembe günü boyanır.

Geleneğe göre yumurta, hava geçirmez kabuğu ve içinde yaşamı saklamasıyla Hz. İsa'nın mezardan çıkıp dirilişini sembolize eder. Son yıllarda yumurtalar farklı renklere boyanıyor olsalar da geleneğe göre kırmızıya boyanmalıdır. 

Renkli yumurtaların antik çağda Roma'da, Yunanistan'da, Çin'de, Mısır'da, bereket sembolü tavşanlar ile bahar şenliklerinde hediye olarak bulunduğu bir gerçektir.

Peki Paskalya'da yumurtalar neden kırmızıya boyanıyor?

Hristiyan geleneği, doğurganlığın sembolü ve yeni bir yaşam döngüsünün başlangıcı olan yumurtaların kırmızıya boyanmasını ister, çünkü bunlar İsa'nın Kanını sembolize eder.

Paskalya'da yumurtaların neden kırmızıya boyandığı konusunda ise birçok açıklama var. En çok kabul görenlerden biri, kırmızının Hz. İsa'nın kanını ve fedakarlığını simgelemesidir. 

Yumurtaların neden kırmızıya boyandığı konusunda diğer yorumların kahramanları olarak üç kadın var: Meryem Ana, Magdalalı Meryem (Yeni Ahit'e göre Hz. İsa'nın takipçilerinden, Markos ve Yuhanna İncillerine göre, öldükten ve gömüldükten sonra dirilen İsa'yı ilk gören kişi)  ve şüpheci anonim bir kadın. 

Sık sık yapılan bir açıklama, Meryem Ana'nın bir sepet yumurta alıp Oğlu'nun korumalarına sunduğunu ve ona iyi davranmaları için yalvardığını söylüyor ... Gözyaşları yumurtalara düştüğünde yumurtalar kırmızıya boyanmışlardı!

Başka bir hikaye kırmızı rengi Magdalalı Meryem ile ilişkilendiriyor. Roma imparatoru Mesih'in Dirilişinden haberdar olduğunda, bunu "yumurtaları kırmızıya boyamak kadar" imkansız olarak değerlendirdi. Magdalalı Meryem daha sonra yumurtaları kırmızıya boyadı ve gerçeği doğrulamak için onları ona götürdü. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 

Üçüncü inanış ise yumurtaların kırmızıya boyanmasını, İsa'nın Dirilişi haberine inanmayan bir kadının "tuttuğum bu yumurtalar kırmızıya döndüğünde Mesih de dirilecek" demesiyle yumurtaların kırmızı rengi almasına bağlıyor.
 

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments