Yunanistan'da trenle yolculuk
tren istasyonu Yunanistan

Türkiye’den Yunanistan’a varışınızdan sonra tren seferleriyle Atina, Selanik dahil olmak üzere Yunanistan anakarasındaki şehir, kasaba ve beldelere gitmek için seyahatinizi trenle yapabilirsiniz.

İçerik:

Yunanistan'da demiryolu ağının yaklaşık uzunluğu 2.500 km’dir ve anakara Yunanistan'ın büyük bir bölümünü içine almaktadır.

Atina tren istastonu

Yunanistan'da demiryolları ulaşımı hız ve hizmet açısından çok gelişmemiş olmakla birlikte 2017 yılında gerçekleştirilen özelleştirme sonrası altyapı projelerinin tamamlanmasıyla birlikte Yunan demiryollarının iyileştirileceği tahmin edilmektedir.

Buna rağmen tren yolculuğu gerek güvenlikli olması gerekse de daha ekonomik olması nedeniyle cazip olmaya devam etmektedir.

Yunanistan'da trenle seyahat

Trenle, Yunanistan'ın Türkiye sınırındaki Alexandroupoli'ye (Dedeağaç) bağlı köy ve kasabalardan başlayarak aktarmalı olarak sırasıyla Dedeağaç – Gümülcine (Komotini) – İskeçe (Xanthi) –  Drama – Seres –   Selanik ve Atina'ya seyahat edebilirsiniz. Alexandroupoli'den Atina'ya trenle yolculuk, Selanik aktarmalı olarak gerçekleşmektedir.

Atina - Selanik tren seferleri

Atina – Selanik tren seferleri Intercity (hızlı tren) ile 4 saat 20 dakika sürmektedir.

Yunanistan'da trenle yolculuğunuz için biletlerinizi tren istasyonlarından alabileceğiniz gibi internet üzerinden (https://tickets.trainose.gr/dromologia) de alabilirsiniz.

OSE (Yunanistan Demiryolları Kurumu), ülkenin Patras'tan Alexandroupolis ve Batı Makedonya'daki Florina'ya kadar uzanan birçok vilayetini birbirine bağlar. Yolcuları demiryolu ağının merkezi noktalarına aktararak Yunanistan anakarasındaki destinasyonlar ve güzergâhlar için de bağlantılar sağlanmaktadır.

Atina ve Selanik'ten rahatlıkla ülkenin çoğu vilayetinin başkentlerine ve bölgesine seyahat edebilirsiniz.

Yolcu, bagaj ve araç nakli, yıl bazında belirlenen günlük seferlerle ve yüksek standartlardaki Intercity (ekspres veya normal) tipi trenler ve onlara uygun vagonlar (hızlı, ultra hızlı vb.) ile gerçekleştirilmektedir.

Yunan demiryolu ağı birçok noktasında ender güzellikteki manzaraların arasından geçmektedir. Bunlar tren yolcularının sahip olduğu bir ayrıcalıktır, zira o noktaları sadece tren ile görmek mümkündür.

Yunanistan'dan trenle hangi ülkelere gidilir?

Yunanistan’dan trenle Bulgaristan, Yugoslavya, Romanya ve Kuzey Makedonya’ya gidebilirsiniz.

Yunanistan'dan diğer ülkelere olan seferler şu şekildedir:

SELANİK – SOFYA
SELANİK - ÜSKÜP – BELGRAD
SELANİK - SOFYA – BÜKREŞ

Türkiye – Yunanistan tren seferleri

Türkiye ile Yunanistan arasında şu an mevcut tren seferleri bulunmamaktadır.

İstanbul - Selanik tren seferleri

Türkiye ile Yunanistan arasında 2005 yılında Dostluk Ekspresi (Filia Ekspresi) adıyla başlayan İstanbul – Selanik tren seferleri 2011 yılında sonlandırılmıştır. İstanbul – Selanik tren seferlerinin yeniden başlaması için iki ülke tarafından çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye ile Yunanistan arasında mevcut durumda gerçekleşen tren seferleri bulunmasa da İstanbul’dan İstanbul-Bükreş Treni ya da İstanbul-Sofya Ekspresi ile ister Sofya’dan ister Bükreş’ten Selanik’e trenle gelebilirsiniz. 

Yunanistan İnterrail bileti

Yunanistan seyahatinizi İNTERRAİL PASS veya Balkan ülkelerinde geçerli olan indirim kartı Balkan Flexipass kartı ile indirimli olarak yapabilirsiniz. Balkan Flexipass kartı Bulgaristan Demiryolları, Yunanistan Demiryolları, Makedonya Demiryolları, Karadağ Demiryolları, Sırbistan Demiryolları, ATTICA Group, Bosna-Hersek ve Sırp Cumhuriyeti Demiryolları, Regio Trans Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti Demiryollarında serbest bir şekilde, indirimli olarak sizlere seyahat etme imkânı sunmaktadır.

Balkan Flexipass kartından yararlanacak olan kişiler 4-12 yaş arası çocuklar, 26 yaşından küçük gençler, 26 yaşından büyükler, 60 yaşından büyükler yararlanabilmektedir. 12 yaşından küçük olan çocuklar Balkan Flexipass ile yetişkin ücretinin yarısı ile seyahat ederler. Ücretsiz taşımalar ise yetişkin refakatinde olan 4 yaşından küçük çocuklar için geçerli olmaktadır.

Interrail Global Pass bileti Avrupa'nın 30 ülkesinde 3 gün ile 3 ay arasında, Interrail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz  Avrupa ülkesinden herhangi birisinde bir ay içerisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağlar.

Yararlı bilgiler

Atina tren istasyonu adresi ve konumu

 

Selanik tren istasyonu adresi ve konumu

 

Alexandroupoli tren istasyonu adresi ve konumu

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments