Hostelde kalmak için 10 neden

Uzun yıllar boyunca dünyada sundukları uygun fiyatlarla sınırlı bir bütçeyle gezen gençlerin sıklıkla konakladıkları hosteller, son yıllarda Yunanistan’ı ziyaret edenler tarafından da popüler olmaya başladı.

Bu yazımızda ilk kez hostellerde konaklayacaklar için temel bilgileri içeren bir hostel rehberi hazırladık.

Hostel rehberimizde neler var?

 1. Hostel nedir? - Hostellerin tarihi

 2. Hostellerde konaklama tecrübesi

 3. Hostelleri kimler ve neden seçer? 

 4. Hostellerde kalmak için 10 neden

 5. Hostellerin özellikleri

 6. Hostel Odası

 7. Hostel mutfağı

 8. Hosteller güvenli mi?

 9. Hostel sözlüğü

 10. İlk kez hostelde konaklayacaklar için ipuçları

 11. Yunanistan'da Hosteller

Hostel nedir? - Hostellerin tarihi

Hostel kavramı ilk olarak 20. yüzyılın başında Almanya’da ortaya çıkmış. Düşük gelire sahip gençlerin konaklama sorununu çözmek için ortaya çıkan bu kavram, zaman içinde sırt çantalı gezginlerin sayısının artmasıyla kendi kültürünü yaratan farklı bir konsepte dönüşmüş. Bugün dünyanın dört bir yanında binlerce hostel bulunuyor.

Hosteller, turizm sektöründe son yıllarda giderek daha fazla zemin kazanan yeni bir trend. Yunanistan'da bu konaklama deneyimi, yıllardır yaygın olan yurtdışından farklı olarak, öncelikle Atina ve Selanik'te ve son üç yılda ortaya çıkmıştır.

Türkçede “genç turistler için ucuz otel“ , “gençlik yurdu“ (youth hostel) olarak tercüme edilen hosteller, ekonomik konaklama felsefesine dayanır ve farklı kişi ve kültürlerin buluşma noktasıdır.

Uyuyacak ucuz bir yerden çok daha fazlası olan hosteller, seyahat etmenin ve benzer bakış açısına sahip insanlarla tanışmanın sosyal bir yoludur. Paylaşımlı mutfak veya oyun odaları gibi ortak alanlar dünyanın dört bir yanından sırt çantalı gezginle ipucu ve öneri alışverişi yapmak ve seyahat öyküleri paylaşmak için harika yöntemlerdir.  

Hosteller 1912'de açılan ilk gençlik hostelinden bu yana oldukça yol katetti. Sadece yatak sunulan ucuz hostellerden "poshtel" olarak adlandırılan lüks hostellere, günümüzün hostelleri herkese hitap ediyor. Dolayısıyla ister paylaşımlı bir yatakhanedeki bir yatağı ister kendi özel odanızı tercih edin, birçok hostelin yerel otellerden daha ucuz ve çok daha eğlenceli olduğunu göreceksiniz.

Hostellerde konaklama tecrübesi

Hosteller genelde sadece temel gereksinimlerin karşılandığı minimum düzeyde hizmetle otellere, pansiyonlara ve bunun gibi konaklama tesislerine göre daha uygun fiyatlar sunan tesisler. Hostellerde genellikle çok yataklı yatakhaneler ve ortak banyo alanları bulunur. Hostellerdeki kahvaltı servisi de diğer konaklama tesislerine göre çok daha mütevazidir. Bu sayede hosteller, gençler için uygun fiyatlı konaklama seçenekleri sunar.

Hosteller çok fazla para harcamadan kaliteli bir konaklamanın sağlanabileceği bir tür pansiyondur. Felsefeleri finansal uzlaşmaya ve yakınlık duygusuna, arkadaşlığa ve karşılıklı saygı geliştirmeye dayanır. Ziyaretçi, aynı odayı ve ortak alanları diğer insanlarla paylaşır, böylece kişisel alan fikrini reddeder ve sadece bir gözlemci olarak değil, etkin birey olarak etkileşimli bir deneyim yaşar. Sadece maliyeti ve odayı değil, aynı zamanda benzer görüşleri, farklı fikirleri ve yaşam tarzlarını paylaşmayı öğrenir.

Hostellerde sadece çok yataklı yatakhaneler sınırlı değil. Elbette iki, üç ve hatta tek kişilik odaları olan hosteller var, hijyen kurallarına ve genel sessiz saatlere sıkı sıkıya uyuluyor ve temizlik, tıpkı bir otelde olduğu gibi günlük olarak yapılıyor. Hostellerde 12 kişi ya da daha fazlası ile aynı oda ve banyoyu paylaştığınız çok ucuz olanlar olmak üzere, özel banyolu lüks çift kişilik veya tek kişilik odalar var bulabilirsiniz. Ama tek kişilik odaların fiyatları otel odalarının fiyatlarından yüksek olabilir. Zaten hostellerin felsefe tek kişilik odalara değil, birçok kişinin bir arada kaldığı çok yataklı yatakhanelere dayanıyor.

Hostelleri kimler ve neden seçer? 

Farklı kültür ve felsefeden insanlar, sosyal hevesleri olan gençler, yalnız gezginler hostelleri büyük ölçüde seçen gezginlerdir. Farklı kültür ve medeniyet tanıma isteği, düşük konaklama maliyeti, rahat ruh hali ve bireyler arasındaki etkileşim bu seyahat deneyimini karakterize ediyor. Hosteller seyahatleri boyunca çok para harcamak istemeyen gençler ve seyahat tutkunları tarafından tercih edilmektedir. Bir hostelde kalmayı seçen kişi farklı bir alternatif arıyor olabilir - sıradanın ötesine geçen bir deneyim diyebiliriz. Genellikle arkadaşlığa ve yeni tanıdıklara yol açan daha insani bir temas, insanları ve kültürleri birleştiren bir etkileşim sunuyor. 

Hosteller özellikle yalnız seyahat ediyorsanız otellere göre daha ucuzdurlar. Genellikle çok merkezi yerlerde bulunurlar. Hosteller eskiden sadece gençler, çoğunlukla öğrenciler için bir konaklama mekânıydı, bu nedenle “gençlik yurdu” terimi yaygınlaştı, ancak yıllar içinde her yaştan gezgini bulabileceğiniz konaklama mekanlarına dönüştü.

Hostellerde kalmak için 10 neden

1. Öncelikle maliyet 

Hostellerin fiyat açısından ekonomik olması hostel seçiminde ilk nedenlerin başında gelir. Gecelik 10 Euro'dan başlayın fiyatlarla böylece seyahat giderlerinizi oldukça azaltabilirsiniz. 

2. Sosyalleşme, yeni arkdaşlıklar edinme ve farklı kültürler tanıma 

3. Ücretsiz çamaşır makinesi, sinema odası, mutfak ...

Hosteller diğer konaklama yerlerinde bulamayacağınız çamaşır makinesi, sinema odası, mutfak gibi birçok ücretsiz tesise sahiptirler.

Tüm bunlardan ve hatta daha fazlasından ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

4. Hosteller genellikle merkezi yerlerde veya ulaşımın iyi olduğu yerlerde bulunurlar. 

Çoğu hostel şehrin merkezi kısımlarında veya metro istasyonları, otobüslerin bulunduğu yerlerdedir. Böylece ulaşım giderlerinizi düşürebilir ve şehrin gezilecek görülecek yerlerine kısa sürede gidebilirsiniz.

5. Mutfak. Hosteller sizi "evinizde" hissettiriyor 

Hostellerin tam donanımlı mutfakları var. Böylece seyahatinizin genel maliyetini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Süpermarketten alışveriş yaparsanız ve yemek pişirirseniz, dünyanın en pahalı ülkesinde bile ucuza yemek yiyebilirsiniz. . Özel bir şey hayal etmeyin ama bazı hostellerde bedava akşam yemeği de var.

6. Ücretsiz ve genellikle iyi internet

Özellikle yurtdışındayken böyle bir şey ellerinizi gevşetiyor, böylece ücretsiz iletişim kurabilir, e-postaları yanıtlayabilirr ve uzaktan işleriniz yapabilirsiniz.

7. Kilitli dolapları var 

Çok pahalı bir şeyiniz varsa, onu dolaplara koymak iyi olur. Tüm hostellerin sahip olduğu kilitli dolaplarla yanınızda olan pahalı şeyleri güvende tutarsınız.

8. İlan panosu, organize geziler, etkinlikler ve hatta iş ilanları

Bunları hostellerin duvar panolarında bulabilirsiniz. 

9. İyi bir ruh hali

Hostellerde tanıştığınız insanların oldukça rahat, neşeli ve mutlulardır ve bu size de "geçer". Her yolculuk iyi bir ruh hali için her zaman daha iyidir ... değil mi?

10. Yeni deneyimler 

Tüm bu bakış açısına tamamen karşı olsanız bile, her zaman denemek. Yeni şeyler denemek sizi daha açık fikirli yapar. Beğenmediyseniz bir daha hostellerde kalmazsınız.

Selina Athens Theatrou Hosteli - Atina
Selina Athens Theatrou Hosteli - Atina
Selina Athens Theatrou Hosteli - Atina

Hostellerin özellikleri

Hostel Odası

Yatakhaneler 3 kişiden başlayıp 30 – 40 kişi kapasitesine kadar değişiklik gösterebiliyor. Çoğu yatakhanelerde ranzalar bulunuyor.

Genelde yatakların yanında kişisel eşyalarınızı koyabileceğiniz bir dolap bulunuyor. Hostellerin diğer farklı özelliklerinden biri ortak kullanım alanları. Çoğu hostelde tuvalet ve duşlar ortak kullanılıyor. Genellikle hostellerde 24 saat sıcak su bulmak mümkün.

Hostellerdeki diğer bir ortak kullanım alanı ise “common room” adı verilen ortak dinlenme alanı. Bu alan özellikle yeni insanlarla tanışmak için ideal. Hostel kültürü içinde tanımadığınız birine yaklaşıp bir “merhaba” demeniz yeni bir arkadaşlığın başlaması için yeterli. Hosteller dışa dönük, yolculuk yapmayı bir yaşam biçimi haline getirmiş gençler tarafından tercih edildiğinden dolayı hostellerde ilginç hikayelere sahip yeni arkadaşlar bulmak hiç de zor değil.

Zeus is Loose Hostel - Selanik
Zeus is Loose Hostel - Selanik
Zeus is Loose Hostel - Selanik

Hostel mutfağı

Çoğu hostelde ekonomik bir şekilde yolculuk yapan misafirlerinin yeme içme masraflarını azaltmak için ortak kullanımlı bir mutfak bulmak mümkün. Bu mutfakta yemek yapmak ve yemeklerinizi saklamak için gerekli donanımlar bulunuyor. Tek yapmanız gereken süpermarkete gidip alışveriş yapmak.

Hostel mutfakları bu kültürünün önemli bir parçası. Daha önce tanımadığınız insanlarla birlikte yemek yapmak ve büyük sofralarda bu yemekleri yemek hostelde konaklamayı eğlenceli hale getiriyor.

Bazı hosteller misafirleri için eğlenceli aktiviteler de düzenliyor. Bu aktiviteler bisiklet gezileri ya da temalı partiler gibi etkinlikler olabiliyor. Kalacağınız hosteldeki aktivitelerden haberdar olmak için genellikle hostellerin ortak alanında yer alan panolara bakmanız yeterli.

Hosteller, hostelde çalışan personel tarafından temiz ve düzenli tutulsa da hostel kültürü içinde misafirlerin de gerekli özeni göstermesi bekleniyor. Bu yüzden  kullandığınız ortak alanı bulduğunuz gibi bırakmanız görgü kuralları bakımından oldukça önemli.

Hosteller güvenli mi?

Dışarıdan oldukça güvensiz gözüken hosteller aslında oldukça güvenli. Bu güvenin nedeni de hostellerde genellikle iyi niyetli genç gezginlerin konaklaması.

Hostellerdeki insanların birbirlerine karşı güveni, hostelleri sıcak bir konaklama seçeneği haline getiriyor. Ancak yine de temel güvenlik önlemlerini almanızda fayda var. Hostellerde konaklarken cüzdanınızı ve değerli eşyalarınızı yakınınızda bulundurun. 

Hostel sözlüğü

Hosteller kendine has kültürü olan konaklama tesisleri. Bu kültür hostellere özgü bazı kavramların ortaya çıkmasını sağlamış. İşte size bir hostelde konaklamadan önce bilmeniz gereken kavramlardan bazıları:

Check in: Tıpkı otellerdeki gibi hostellerde de tesise giriş yaptığınızda kayıt yaptırmanız gerekiyor. Ancak hostellerdeki personel sayısı az olduğundan dolayı check in işlemleri için saat sınırlaması olabiliyor. Bu yüzden kapıda kalmamak için hostele gitmeden önce check in saatini öğrenmenizde fayda var.

Curfew: Bazı hostellerde misafirlerin rahat bir uyku uyuyabilmesi ve güvenlik için belirli bir saatten sonra hostel kapıları kilitleniyor. Eğer gece geç saatte hostelinize dönmeyi planlıyorsanız, hostelinizde curfew uygulamasının olup olmadığını mutlaka sorun.

Lock out: Bazı hosteller temizlik için gün içinde belirli saatlerde hostelden çıkmanızı isteyebiliyorlar. Hostelin kapatıldığı bu saatlere “lock out” deniyor.

İlk kez hostelde konaklayacaklar için ipuçları

1. Hostelinizi seçerken dikkatli olun

Artık hemen hemen her yer hakkında internette yorumlar bulmak mümkün. Google işletme sayfasından, Tripadvisor’den ve diğer benzer sitelerden hostel Seçiminizi yapmadan önce kalacağınız yeri iyi tanımanız için yorumları mutlaka okuyun.

2. Hostelin hizmet kadar hostelin bulunduğu lokasyon da oldukça önemlidir

Kalacağınız hostelin şehir merkezine ve toplu taşımaya yakın olması şehir içi ulaşım masraflarınızı büyük ölçüde azaltacaktır.

3. Havlularınızı ve terliklerinizi yanınıza alın

Otellerde havlu, şampuan ve terlikler misafirlere ücretsiz olarak sunulur. Ancak aynı durum hostellerde söz konusu değil. Hosteller fiyatlarını düşük tutmak için bu tip yardımcı ürünleri misafirlerine genellikle sunmazlar.

Hostellerde konaklarken sorun yaşamamak için havlunuzu, şampuanınızı ve terliklerinizi yanınızda götürün.

3. Alt ranzayı tercih edin

Ranza sisteminin olduğu bir yatakhanede kalıyorsanız ranzanın alt bölümünü tercih edin. Bu sayede yatağınızı bir koltuk gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca gece tuvalete kalkmanız daha kolay olur.

4. Kulak tıkaçlarınız olsun

Bir yatakhanede kalıyorsanız yatakhanede sizinle birlikte uyuyanlardan en azından birinin horlama problemi olması oldukça olası. Bu yüzden gece güzel bir uyku çekebilmek için bir çift kulak tıkacı edinmenizde fayda var.

Diğer bir yandan sizin de horlama sorununuz olabilir. Oda arkadaşlarınız bu duruma anlayışla yaklaşacaklardır. Ancak yine de siz alabileceğiniz tüm önlemleri alın. Eğer biri sizi gecenin bir yarısında uyandırırsa, ona kızmayın.

5. Yemek yapmayı öğrenin

Gittiğiniz yerin yerel mutfağını denemek yolculuk yapmanın en zevkli yanlarından biri. Ancak sınırlı bir bütçeyle yolculuk yapıyorsanız her öğününüzü dışarıda yiyerek geçiremezsiniz. Bunun için yemek yapmayı öğrenin ve hostelinizin mutfağını kullanın.

6. Utangaç olmayın

Hosteller ilginç yeni arkadaşlar edinmek için harika yerler. Bu yüzden içinize kapanmayın. Mümkün olan her fırsatta yeni arkadaşlar edinmek için yakınınızdakilere “merhaba” deyin. Sıcak bir karşılık alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Özellikle arkadaşlarınızla birlikte yolculuk yapıyorsanız sadece kendi arkadaşlarınızla iletişim kurmayın. Yeni arkadaşlar edinip daha büyük gruplar oluşturmaya çalışın. Bu sayede farklı kültürleri tanıyabilir, yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

7. Hostel emanetini kullanın

Çoğu hostel misafirlerinin çantalarını herhangi bir ücret talep etmeden saklar. Hostelden ayrıldığınız gün şehri gezmeye devam etmek istiyorsanız hostelinizdeki görevliden çantanıza göz kulak olmasını isteyebilirsiniz.

Sonuç olarak

Hosteller her bireyin sosyalleşmesine katkı sağlayan çok ilginç bir deneyim. Buna ek olarak, seyahat için size benzer alışkanlıkları olan insanlarla tanışabilir, böylece yıllarca sürecek gerçek dostluklar kazanabilirsiniz!

Hostellerin en mükemmel konaklama seçeneği olduğunu söylemiyoruz. Kirli odaları, kirli ortak tuvaletleri, oldukça kirli mutfak ve mutfak eşyaları olan hosteller de bulunmaktadır. Ancak her zaman istisnalar vardır. Doğru ve dikkatli bir şekilde seçerseniz sorun yaşamazsınız.

Yunanistan'da Hosteller

Selanik şehir merkezindeki hostellerde konaklamak istiyorsanız fiyatlar ve rezervasyon için tıklayınız.

Selanik Otel fiyatları
Booking.com
Yunanistan Selanik seyatiniz için güncel otel, pansiyon, hostel ve daire fiyatlarına haritadan inceleyebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz

Atina şehir merkezindeki hostellerde konaklamak istiyorsanız fiyatlar ve rezervasyon için tıklayınız.

Atina Otel fiyatları
Booking.com
Yunanistan Atina seyatiniz için güncel otel, pansiyon, hostel ve daire fiyatlarına haritadan inceleyebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz

Hostel deneyiminiz oldu mu? Deneyiminizi yorum alanından bizimle paylaşın.

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments

Anonymous (not verified) , Fri, 09/24/2021 - 20:04
Yunanistanda üniversite okumak istiyorum Ahtina Üniversitesi okumak için B2 Yunanca sertifikası almak için kaç ay yunanistan da kalmak gerekli beni Yunanistan'a okumakla alakalı herşeyi beni bu konuda bilgilendirimisiniz rica etsem sevinirim.