Yunanistan'da Altın Vize ile oturma izni nasıl alınır?
Yunanistan Golden Visa

Yunanistan'da değeri 250.000 Euro'yu aşan gayrimenkul satın alan Avrupa Birliği üyesi olmayan üçüncü ülke vatandaşlarına ve onların aile fertlerine oturma izni almak mümkündür.

İçerik:

 1. Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) programı
 2. Ailenizle beraber Yunanistan’da yaşayın
 3. Yunanistan'da avantajlı Altın Vize (Golden Visa) programı 2021
 4. Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) programı için yatırım seçenekleri
 5. Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) şartları
 6. Niçin Yunanistan'da oturma izni almalıyım?
 7. Yunanistan Altın Vize ve yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık konusunda Sık Sorulan Sorular

2013 yılında yürürlüğe konan Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) Programı gayrimenkul yatırımı karşılığında yatırımcıların oturma izni sağlıyor. Aile için yapılan başvurularda eş ve 21 yaşından küçük çocuklar da oturma izninden faydalanabiliyor ve program Yunanistan’da zaman geçirme şartı tutmuyor. Oturma izni 5 yıl için veriliyor ve yatırımcı yaptığı yatırıma sahip olduğu sürece her 5 yılda bir tekrar yenilenebiliyor.

2020 yılında çıkarılan yeni yasaya göre Altın Vize (Golden Visa) programına hak kazanan Avrupa Birliği dışından vatandaşlar, ülkeye giriş yapmadan da vekaletname ile oturma izni başvurusunda bulunabilirler.

Vekaletname ilgili ülkedeki Yunan Konsolosluk birimlerince düzenlenir. Buna karşılık başvuru sahibi, başvurunun teminat sertifikasının verilmesinden itibaren 12 ay içinde Yunanistan'a girmeli ve gerekli biyometrik verileri yetkili kurumlara sunmalıdır.

Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) programı?

2013 yılında yürürlüğe konan Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) Programı gayrimenkul yatırımı karşılığında yatırımcıların oturma izni sağlıyor. Aile için yapılan başvurularda eş ve 21 yaşından küçük çocuklar da oturma izninden faydalanabiliyor ve program Yunanistan’da zaman geçirme şartı tutmuyor. Oturma izni 5 yıl için veriliyor ve yatırımcı yaptığı yatırıma sahip olduğu sürece her 5 yılda bir tekrar yenilenebiliyor.

Yunanistan’da oturma izni resmi Yunan makamlarınca veriliyor ve oturma izni sahibinin ülkede resmi olarak ikamet etmesini sağlıyor. En az 250,000 € değerinde bir gayrimenkul yatırımını takiben bu oturma iznine sahip olmak mümkün.

Ailenizle beraber Yunanistan’da yaşayın

Sadece 250,000 € değerinde bir gayrimenkul sahibi olarak kendiniz eşiniz ve 21 yaşından küçük çocuklarınız için Yunanistan’da yenilenebilir 5 yıllık oturma izni almak mümkün. Binlerce yıllık tarihi ve muhteşem iklimi ile dünyanın en gözde tatil destinasyonlarından biri olan Yunanistan’da yaşamak için ülkenin güzelliği bile yeter ama Yunanistan Golden Visa Programı bundan çok daha fazlasını sunuyor.

Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) programı

Avrupa’daki diğer Golden Visa Programlarına kıyasla Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) Programı çok daha basit, ucuz ve hızlı. Sadece 250,000 €’yu aşan bir gayrimenkul yatırımını takiben gerekli evrakları sağladığınız halde çok kısa sürede 5 yıllık oturma izninizi elde edebilirsiniz.

Yatırım yoluyla alınan oturma izni başvuran yatırımcının eşini ve 21 yaşından küçük çocuklarını da kapsıyor. Altın Vize (Golden Visa) Programının sağladığı bu oturma izni çalışma, sağlık ve eğitim hizmetlerinden faydalanmak gibi pek çok hakkı da içeriyor. Eşiniz ve çocuklarınızla Avrupa standartlarında güvenli bir hayat sürmek için Yunanistan’dan gerekli meblağda bir ev almanız yeterli.

Avrupa’da serbest dolaşım

Avrupla Birliği’ne üye olan Yunanistan’da yasal oturma iznine sahip olmanın en temel faydalarından biri Schengen belgesindeki bütün ülkelere vizesiz kolay giriş imkânı sağlaması. Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) Programı sadece kalıcı olarak Avrupa içerisinde hareket özgürlüğü elde etmek için bile gayet cazip bir yöntem.

Yunanistan’ın yatırım yoluyla sağladığı oturma izninin yatırımcılar için bir başka kolaylığı da oturma izninin korunumu için ülke içerisinde zaman geçirmeyi şart koşmaması. Yunanistan gayrimenkul piyasasının değeri düzenli her yıl olarak artıyor. Eğer sadece kâr elde etmek amaçlı yatırım yapmak isterseniz ülke içerisinde bulunmanızı gerektirmediği için Yunanistan yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenler için de çok cazip bir seçenek.

Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) programı için yatırım seçenekleri:

 1. En az 250,000 € değerinde gayrimenkul yatırımı yapmak,
 2. Otel veya tatil yerlerinde en az 10 yıl süreyle konaklamak için yapılan kira sözleşmesi,
 3. En az 5 yıl elde tutmak suretiyle Yunanistan devletinden alınan en az 800,000 € değerinde tahvil alımı,
 4. En az 3 yıl elde tutmak suretiyle gayrimenkul yatırım şirketlerinden alınan en az 400,000 € değerinde hisse senedi,
 5. Bir Yunanistan bankasında en az 400,000 € değerinde mevduat hesabı sahibi olmak.

Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) programı için şartlar nelerdir?

 1. Öncelikle başvuru yapabilmek için Avrupa Birliği dışında kalan bir ülkenin vatandaşı olmak gerekiyor. 
 2. Kişisel olarak veya hisselerinin tamamına sahip oldukları bir tüzel kişilik üzerinden Yunanistan’da en 250,000 € değerinde mülk sahibi olanlar.
 3. Otel konaklaması veya  4002/2011 yasasının ikinci paragrafının 8. Maddesi kapsamındaki tatil yerleri için toplam tutarı 250,000 € meblağı geçen ve en az 10 yıl süreli devre mülk (kira) anlaşması imzalamış olanlar.
 4. Alındığı zamanki değeri veya şu anki nesnel piyasa değeri 250,000 €’yu aşan bir gayrimenkulü 4146/2013 kararnamesinden önce satın almış olanlar.
 5. Tamamen yasal olarak bağış veya miras yoluyla en az 250,000 € değerindeki bir gayrimenkulün tamamının mülkiyetine geçenler. Bu şekilde alınan oturma izni aile üyelerini kapsamaz.
 6. Arsa satın alım bedeli ve inşaat şirketi ile yapılan kontratın değeri toplam 250,000 €’yu aştığı takdirde
 7. Yunanistan’da arsa satın almış ve üzerine inşaat yapmak isteyenler.

Niçin Yunanistan'da oturma izni almalıyım?

Yunanistan, yaşanacak eşsiz bir yer

AB Tam Üyesi olan Yunanistan; konu taşınılacak yeni bir ülke seçmek ise; yaşam kalitesi, düzenlenmiş ortamı, kentsel ve kırsal alanlardaki yaşam koşulları, sağladığı verimli hizmetler, aile üyeleri için sağlanan ikamet ayrıcalıkları, sunduğu seyahat özgürlüğü ve daha bir çok faktör göz önünde bulundurulduğunda tüm alanlarda yüksek bir nota sahiptir. Her ne kadar alan olarak küçük olsa da Yunanistan, çok sayıda rekreasyon imkanı sunan çok çeşitli bir doğal ortama sahiptir. Antik ve modern Akdeniz kültürleri ile keyifli bir ruhu bir arada sunan bu ortam, Yunanistan’ı fevkalade bir yere dönüştürüyor ve eviniz olarak tanımlayabileceğiniz muhteşem bir yer haline getiriyor.

Tarih ve Kültür

Batı kültürünün doğum yeri olan Yunanistan’ın kültürel mirası, modern Yunan toplumunda yaşamaya devam ediyor. Sayısız arkeolojik alan ve müze, ziyaretçilere ve ikamet edenlere Yunan tarihini ilk elden deneyimleyebilme imkanı sunarken; ülkenin köklü mirası, Atina ve diğer şehirlerdeki görkemli konser salonları, yazlık açık hava tiyatroları ve muhitlerin hareketli sanat galerileri sayesinde hissedilebiliyor. Yunanistan, binlerce yıldır olduğu gibi bugün de yaşanacak ilham verici bir yer olma özelliğini koruyor.

Yaşam Tarzı

Yılın 300’den fazla gününde güneşli olan Yunanistan iklimi, bu Akdeniz konumunda yaşamayı tüm yıl boyunca keyifli bir hale getiriyor. Ülkedeki büyüleyici coğrafi yapı ve mevcut tesisler; yüzme, yelkencilik, uçurtma sörfü, rafting, bisiklet sürme, kaya tırmanışı, kayakçılık, golf, spa ve daha bir çok eğlence ve rahatlama seçeneği sunuyor. İş çıkışında eğle- nebileceğiniz restoranlar, barlar, kulüpler ve kültürel alanlar, canlı bir gece hayatına katkıda bulunuyor. Dünyanın en güzel yerlerini hafta sonlarında ziyaret edebileceğiniz modern bir turizm alt yapısı, keyfini çıkarmanızı bekliyor. Ne yapmayı seçerseniz seçin, sağlıklı ve eğlenceli bir yaşam, Yunan yaşam tarzının bir parçasıdır.

Gastronomi

Akdeniz’e özgü beklenme şekli, tanıtılmasına gerek dahi olmayan küresel bir markadır. Deniz ürünleri, zeytinyağı, peynir çeşitleri ve diğer süt ürünleri, iştah açıcı hamur işleri ve özel şaraplar gibi zengin çeşitliliğe sahip ve geleneksel ürünler- den oluşan; ağzının tadını bilen herkesi memnun edecek ve tüm aşçıları heyecanlandıracak sağlıklı ve doyurucu yemekler için dünyada Yunanistan’dan daha iyi bir yer yoktur.

Eğitim

Yunanistan; özellikle İngilizce, Fransızca ve Almanca eğitim almak isteyip yurt dışından gelen kişiler için okul öncesinden üniversiteye kadar çok çeşitli uluslararası eğitim seçeneklerine sahiptir. Pek çok lise, Uluslararası Diploma (IB) programları sunmakta olup, Yunanistan’daki ve yurt dışındaki prestijli üniversitelere öğrenci yerleştirebilme konusunda kanıtlanmış başarılı bir geçmişe sahiptir. Aynı zamanda Yunanistan’daki pek çok uluslararası üniversite, lisans ve yüksek lisans seviyelerinde eşsiz eğitim programları sunmaktadır.

Çok dillilik

Yunanistan, ikinci bir dili konuşabilen insan sayısı konusunda AB sıralamasının başlarında yer almaktadır. İngilizce, Yunanistan’danen çok konuşulan ikinci dildir ve özellikle yabancı şirketlerde günlük olarak kullanılan iş dilidir. Buna ek olarak, çoğu Avrupa ve Avrupa dışı dillerini konuşan çok sayıda insan
mevcuttur.

Turizm

Turizm, işgücü piyasasına önemli katkılarıyla Yunan ekonomisinin temel direklerinden birisidir ve analiz
uzmanları, turizmi Yunanistan’ın “ihracat sektörünün şampiyonu” olarak görmektedir. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2019 yılındaki son Seyahat ve Turizm raporuna göre Yunanistan, Seyahat ve Turizm Rekabet Endeksi’nde 140 ülke arasında 25’inci sırada yer almaktadır. Yunanistan’ın zengin kültürel mirası, doğal tabiat güzelliği ve coğrafi çeşitliliği gibi rekabet avantajları, dünya çapında rekabetçi bir turistik ürün oluşturmaktadır. Turistik hizmetlerdeki arz ve talep arasındaki fark, Yunan turizm pazarındaki birçok sektörde (lüks tatil köyleri, konaklama, marinalar, şehir turları, golf turizmi, sağlık turizmi, teşvik turizmi vb.) önemli fırsatlar sunmaktadır. Sağlık turizmi, Yunan doktorlarının son derece uzmanlaşmış profilini ve engin deneyimini, popüler bir turistik mekan olan Yunanistan’ın çekiciliği ile birleştirdiği için gelecek vadeden bir sektördür.

(kaynaklar: www.paladintr.com , www.enterprisegreece.gov.gr)

Ekler ve gereken belgeler için tıklayınız

Yunanistan Altın Vize ve yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık konusunda Sık Sorulan Sorular:

Yunanistan Altın Vize programı nedir?

Yunanistan Altın Vize programı Yunanistan'da değeri 250.000 Euro'yu aşan gayrimenkul satın alan Avrupa Birliği üyesi olmayan üçüncü ülke vatandaşlarına ve onların aile fertlerine verilen 5 yıllık oturma iznidir

 

Yunanistan’da oturma izni almak için en uygun seçenek nedir?

Her ne kadar yatırımcının amacı ve imkânları doğrultusunda en uygun yatırım seçeneği değişse de en çok tercih edilen ve genelde en uygun olan yöntem en az 250.000 € değerinde bir konut satın almaktır.

Altın Vize (Golden Visa) programı ile Yunanistan vatandaşı olunur mu?

Altın Vize (Golden Visa) sahibi olduktan sonra Yunanistan vatandaşlığına başvurmak mümkün. Yunanistan vatandaşlığına başvurmanız için en az 7 seneyi çok büyük ölçüde Yunanistan’da geçirmeniz gerekiyor.

Ortak mülkiyet üzerinden başvurabilir miyim?

Ortak mülkiyet hâlinde ortakların her birinin en az 250.000 € değerinde yatırım yapmış olması gerekmekte. Bu duruma tek istisna belirlenmiş paylar olmadan evli çiftlerce yapılan iştirak mülkiyeti. Eşinizle beraber mülkün tamamı üzerinde söz hakkı veren ortak bir satın alımın toplamda en az 250.000 € olması yeterli.

Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) Schengen Bölgesinde serbest dolaşım hakkı tanır mı?

Tüm Schengen ülkelerinde vize almadan dilediğiniz kadar seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bir vize almanıza gerek yoktur. İngiltere gibi Schengen ülkesi olmayan ülkeler için vize almanız gerekir.

Yunanistan Oturma izninin süresi ne kadardır?

Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) yatırımı ile elde ettiğiniz oturma izninin 5 yıl boyunca geçerlidir. 5. yılın ardından oturma izni 5 yıllık periyotlar halinde sınırsız yenilenebilir.

Ticari faaliyetin devredilmesi / durdurulması durumunda ikamet izni hala geçerli olur mu?

Ticari faaliyet devredilirse/durdurulursa AB vatandaşı olmayanlar verilen ikamet iznine dayanan Yunanistan’da kalma haklarını kaybederler. 

Aile üyesi olarak kabul edilenler kimlerdir?

Yasaya göre Yunanistan'a giriş yapan AB vatandaşı olmayanların aile üyeleri:

 • İzin için başvuru yapan üçüncü ülke vatandaşının birlikte
 • yaşama sözleşmesi imzaladığı eş veya partner
 • Eşlerin 21 yaş altı bekar çocukları
 • Finansörün veya eşinin çocukların velayet haklarının finansöre
 • ve eşine yasal olarak tanınmış olması şartıyla 21 yaş altı bekar çocukları
 • Eşlerin geriye doğru ebeveynleri. Aile üyelerine yalnızca ailenin yeniden birleştirilmesi gerekçesiyle ikamet izni verilir

Yatırım faaliyeti ikamet izni işgücü piyasasına erişim sağlıyor mu? Aile üyelerimin Yunanistan’da çalışma hakkı mı?

Söz konusu ikamet izni sahipleri söz konusu ikamet iznini aldıkları özel yatırım faaliyetinin gerçekleştirilmesine erişebilirler. Yatırımcının aile üyelerinin işgücü piyasasına erişim hakkı yoktur.

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments