Yunanistan'ın para birimi nedir?

Yunanistan'ın eski para birimi olan Drahmi 2002 yılında tedavülden kaldırılarak yerini Avupa Birliği'nin ortak para birimi olan Avro'ya (€) bırakmıştır.

Antik Yunan döneminde ve aynı zamanda modern Yunan devleti tarafından Yunanistan'da para birimi olarak kullanılan drahmi, 1992’de imzalanan ve AET’nin AB olması yolundaki son adım olan ekonomik ve parasal birliği de gerçekleştirme istikametine girdiği antlaşma çerçevesinde 2002 yılında yerini Avro'ya (€) bıraktı.

Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan'da artık eski para birimi olan Drahmi değil Avro (€) kullanılmaktdır.

Avro (€) Yunanca'da Ευρώ olarak yazılır ve Evro olarak telaffuz edilir. "Cent" ise "Λεπτά" olarak yazılır ve "lepta" olarak telaffuz edilir.

 

Yunanistan'da da geçerli olan Avro madeni paraları: 

Yunanistan'da da geçerli olan Avro Banknotları

 

Yunanistan'ın para birimi nedir?

Yunanistan'ın eski para bilimi olan Drahmi 2002 yılında tedavülden kaldırılarak yerini Avupa Birliği'nin ortak para birimi olan Avro'ya (€) bırakmıştır.

Yunanistan'ın eski para birimi nedir?

Yunanistan'ın eski para birimi Drahmi'dir. 

Antik Yunan döneminde ve aynı zamanda modern Yunan devleti tarafından Yunanistan'da para birimi olarak kullanılan drahmi 1992’de imzalanan ve AET’nin AB olması yolundaki son adım olan ekonomik ve parasal birliği de gerçekleştirme istikametine girdiği antlaşma çerçevesinde 2002 yılında yerini Avro'ya (€) bıraktı

Yunanistan Avro kullanıyor mu?

Evet. Yunanistan'da 2002 yılından beri Avro kullanılmaktadır.

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments