Yunanistan'da üniversite okumak: Yunanistan'da üniversite eğitimi
Atina üniversitesi

Yunanistan’da üniversite okumak için şartlar nelerdir? Yunanistan’da üniversite okumak için neler gerekir? Yunanistan'da üniversiteye nasıl başvurulur? soruları en çok sorulan ve bana da Yunanistan’da çok sık sorulan sorulardan.

Bu yazı dizisinde, Yunanistan’da lisans eğitimini tamamlamış biri olarak bütün bu sorulara oldukça açıklayıcı cevaplar vermeye çalışacağım

İçerik

  1. Yunanistan üniversiteleri
  2. Yunanistan'ın en iyi üniversiteleri
  3. Yunanistan'da üniversiteler ve üniversitelerde eğitim programı
  4. Yunanistan'da ücretsiz eğitim
  5. Yunanistan üniversite fiyatları
  6. Yunanistan'da kaç üniversite var?
  7. Yunanistan'da Öğrenci Yurtları

Öncelikle Türkiye’de lise diploması sahibiyseniz, diplomanızla yabancı öğrenci statüsünde Yunanistan’daki istediğiniz her üniversiteye ve her bölüme girme hakkına sahipsiniz.

Üniversite sınavlarına girmeden lise diploma notuyla üniversite okumanın sadece yabancı öğrenciler için geçerli olduğunu unutmayalım. Türkiye’de olduğu gibi Yunanistan’da da Yunan öğrenciler üniversite sınavları için ter dökmektedir.

Yazımın ilk bölümü Yunanistan üniversiteleri ve üniversitelerde eğitim ve öğretim, Yunanistan'da öğrenci yurtları ve Yunanistan'ın en iyi üniversiteleri hakkında.

Yunanistan üniversiteleri

Yunanistan, akademinin (eski Yunanca’da akadimia) doğum yeri olarak bilinir. Modern batı kültürünün dilsel, felsefi, kültürel, hukuki, sosyal ve ahlaki inançlarının ve sistemlerinin çoğuna borçlu olduğu manevi ruh olarak kabul edilmektedir. 

Aristoteles, Sokrates, Homeros, Pisagor, Hipokrat, Platon’un çalışmaları günümüz dünyasını şekillendirmeye devam ederken Yunanistan’da üniversite okumak aynı zamanda Sokrates, Platon, Aristoteles, Epikuros ve diğer pek çok büyük filozof ve yenilikçinin ayak izlerini takip etmek, lezzetli Yunan mutfağının, güneşli havanın ve canlı gece hayatı şehirlerin tadını çıkarmak anlamına gelir.

Sadece bu da değil, Yunanistan aslında demokrasinin doğum yeri. Yunanistan üniversitelerinde/akademilerinde demokratik bilimsel eğitim, öğretim ve tartışma ortamının ayrıcalığını yaşayacaksınız. Akademik özerkliği olan Yunan üniversitelerinde , araştırma ve öğretimde akademik özgürlüğün yanı sıra fikirlerin üniversite binalarında özgürce ifade edilmesi ve dolaşımını göreceksiniz.

Yunanistan’da dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında eğitim kapasitesiyle dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan üniversiteler bulunmaktadır.

Ayrıca, Yunanistan üniversiteleri QS Yüksek Öğretim sıralamasında 48. sırada yer alıyor. Yabancı öğrencilerin çoğunun yurtdışında öğrenci olarak Yunanistan'ı seçmesi şaşırtıcı değil.

2020 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’nda (ARWU) dünyanın en iyi 500 üniversiteleri arasında Yunanistan’dan 6 üniversite yer almaktadır. 

Bu sıralamaya göre Yunanistan'ın en iyi üniversiteleri:

1.    Atina Üniversitesi
2.    Selanik Aristoteles Üversitesi
3.    Atina Politeknik Üniversitesi
4.    Girit Üniversitesi
5.    Yanya Üniversitesi
6.    Teselya Üniversitesi

Atina Ulusal Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bilimi alanında dünyada 7. sırada, Ulaşım Bilimi ve Teknolojisinde 101-150 ve Deniz / Deniz Teknolojisinde 32. sırada yer almaktadır.

Girit Üniversitesi, Halk Sağlığı alanında dünya çapında 51-75 konumunda yer alırken, Teselya Üniversitesi Veteriner Hekimliği'nde 101-150 ve Otel ve Turizm İşletmeciliği'nde 101-150 konumunda yer almaktadır.

Selanik Aristoteles Üniversitesi, Telekomünikasyon Mühendisliği (76-100), Ulaşım Bilimi ve Teknolojisi ve Gıda Bilimi ve Teknolojisi (101-150), Veteriner Bilimleri (101-150), Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (151 -200), Atmosfer Bilimleri (151-200) ve İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği (201-300) alanında öne çıkmaktadır.

Selanik Aristoteles Üniversitesi

Atina Ziraat Üniversitesi, Gıda Bilimi ve Teknolojisinde 101-150 pozisyonunda yer almaktadır.

Bunların yanı sıra Yunanistan üniversitelerinden alacağınız diplomanız bir Avrupa Birliği üyesi ülkede aldığınız diploma olduğundan bütün Avrupa ülkelerince prosedürsüz bir şekilde denkliği ve tanınırlığı olacaktır. 

Yunanistan'da üniversiteler ve üniversitelerde eğitim programı

Öncelikle Yunanistan’da üniversite kategorisinde olan özel üniversiteler yoktur ve bütün üniversiteler kamuya aittir. Yunan üniversitelerinde eğitim dili Yunancadır. Ancak bazı üniversitelerin yüksek lisans bölümlerimde eğitim İngilizce olabilmektedir. Amacınız Yunanistan’da yüksek lisans (master) yapmak ise bununla ilgili gerekli şartları istediğiniz üniversitenin ilgili master programının duyurularından öğrenebilirsiniz.

Bu da ilginiz çekebilir:

Yunanistan'da Yüksek Öğrenim dereceleri sağlayan eğitim kurumları, Yüksek Öğretim Üniversiteleri (AEI) ve Teknolojik Eğitim Üniversiteleri (TEI) olarak ayırt edilirler. İki kategoride de minimum öğretim 4 yıllıktır.

Yunanistan’da akademik yıl 1 Eylül'de başlar ve bir sonraki yılın 31 Ağustos'unda biter. Her akademik yılın eğitimi, her biri 13 haftalık öğretim ve iki veya üç haftalık sınavları içeren, 6 Kış ve İlkbahar dönemi olmak üzere iki dönemlik öğretim şeklinde yapılandırılmıştır. Kış dönemi, Eylül ayının son haftasında başlar ve Ocak ayının son on gününün başında sona erer. Bunu kış döneminin ilk sınav dönemi takip eder. Bahar dönemi, Şubat ayı ortasında başlar ve Mayıs ayı sonunda sona erer. Bahar döneminin ilk sınav dönemi takip eder. Kesin tarihler üniversite senatosu tarafından belirlenir.

Yunanistan'da ücretsiz eğitim

Belirttiğim gibi Yunanistan’da üniversiteler kamuya aittir ve eğitim ücretsizdir. Yunanistan’da üniversite eğitimi için hiçbir ücret ya da harç ödenmemektedir. Eğitimin yanında üniversite kaydı olan her öğrenci Öğrenci Yemek kartını göstererek üniversitelerin yemekhanesinde ücretsiz olarak yemek yiyebilir. 
Ve kitaplar… Evet Yunanistan’da üniversite kitapları da ücretsizdir. Kitaplar için online olarak başvurunuzu yapıp ilgili yayınevi veya kitabevlerinden ders kitaplarınızı alabilirsiniz.

Yunanistan'da kaç üniversite var?

Yunanistan’da ülke çapında toplam 25 Yüksek Öğretim Kurumu Üniversiteleri (AEI)  ve 15  Teknolojik Eğitim Üniversiteleri (TEI)  olmak üzere toplam 40 üniversite bulunmaktadır. Yunanistan’ın en büyük üniversitesi 1925’te yapılan Selanik Aristoteles Üniversitesi’dir.

Yunanistan'da Öğrenci Yurtları

Selanik öğrenci yurdu

Yunanistan’da öğrenci yurtları da ücretsiz olsa da yurtlar oldukça sınırlıdır. Kız ve erkek öğrenci yurdu olarak ayrılmayan öğrenci yurtlarında odalar çoğunlukla tek kişiliktir. Kaldığım Selanik Aristoteles Öğrenci Yurdu’nun deniz manzaralı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Üniversite kaydınızı tamamladıktan sonra yurt için başvuru yapabilirsiniz. Seçilme kriterleri öğrencinin ailesinin ekonomik durumuna göre olmaktadır.

Haftaya: 
Yunanistan üniversitelerine nasıl başvurabilirim?
Yunanistan'da üniversite okumak için neler gerekir?
Yunanistan'da üniversite okumak için gereken belgeler nelerdir?

Yazının 2. bölümü:

 

Yunanistan'ın en iyi üniversiteleri hangileridir?

Yunanistan'ın en iyi üniversiteleri sırasıyla:

1.  Atina Üniversitesi
2.  Selanik Aristoteles Üversitesi
3.  Atina Politeknik Üniversitesi
4.  Girit Üniversitesi
5.  Yanya Üniversitesi
6.  Teselya Üniversitesi

Yunanistan üniversite fiyatları ne kadar?

Yunanistan’da üniversiteler kamuya aittir ve eğitim ücretsizdir. Yunanistan’da üniversite eğitimi için hiçbir ücret ya da harç ödenmemektedir.

Yunanistan hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunanistan.greece ve facebook sayfamız yunanistan.travel 'i takip edebilirsiniz

copyright © 2021 Tüm hakları saklı ve DMCA koruması altındadır. Site içeriği kaynak ve aktif link göstermek koşuluyla kısmen ve/veya tamamen yayınlanabilir.

DMCA.com Protection Status

Like

Comments

Anonymous (not verified) , Sun, 02/07/2021 - 18:48
Merhablar, Yunanistan da üniverstiler ücretli mi acaba
Yunanistan'da üniversiteler ücretsizdir. Birkaç gün içinde kapsamlı Yunanistan üniversitelerine başvuru ve Yunanistan üniversitelerine giriş rehberimiz de sitemizde yayımlanacaktır.
Anonymous (not verified) , Wed, 06/30/2021 - 22:20
İnternette ücretsiz eğitim sadece AB üyeleri için geçerli diyor doğrusu ne acaba cevaplarsanız sevinirim
Anonymous (not verified) , Mon, 02/15/2021 - 18:33
Yunanistanda 65 küsür diploma notumla herhangi bir üniversitede diş hekimliği okuma imkanım var mı acaba?
Lise diploma notunun hangi bölümlere girme hakkı verdiği konusunda bir belge bulunmamaktadır. Eğer ilgili bölüme başvuran başka aday yoksa şansınız oldukça fazladır. O bölüm dışında başka tercihleriniz varsa ve adı geçen bölümden puanı düşükse o bölüme seçilme şansınız da vardır. Ayrıca ilgili bölüme başvuran başka aday varsa ve diploma notu daha yüksekse o adayın seçilme (aynı tercih sıralaması yaptığınızı düşünürsek) ihtimali daha yüksektir. Çünkü her bölüme kabul edilecek yabancı öğrenci sayısı kontenjandan kaynaklı sınırlıdır. Önerimiz Yunanistan'da Sadece Diş hekimliği okumak istiyorsanız birden fazla üniversitenin Diş hekimliği bölümünü tercihlerinizde yazmanızdır
Anonymous (not verified) , Fri, 04/16/2021 - 22:15
üniversiteye kayıt ve giriş hakkında ki yazınız ne zaman yayınlanacak? merak ettiğimiz çok konu var
Yazı, bu yazının altındaki linkte de göreceğiniz gibi "Yunanistan Üniversitelerine başvuru kılavuzu" başlığı altında yayımlanmıştır. Aşağıdaki linkten de yazıya ulaşabilirsiniz

https://www.yunanistantatili.com/yunanistan/yunanistanda-egitim/yunanistan-universitelerine-basvuru-kilavuzu/67
Anonymous (not verified) , Mon, 05/24/2021 - 22:03
Yök denkliği alınabiliyormu?Yani yunanistanın herhangi bir üniversitesinden mezun olduktan sonra tr de çalışabiliyormuyum?
Anonymous (not verified) , Mon, 07/05/2021 - 23:19
Ücretsiz eğitim sadece AB üyeleri için geçerli deniliyor ne kadar doğru acaba?
Anonymous (not verified) , Wed, 07/07/2021 - 15:15
Size başka nereden ulaşabilirim????
Anonymous (not verified) , Fri, 08/13/2021 - 15:21
Merhaba, ben ön lisans mezunu yum. Bunun için yunanistan da okumam mümkün mü? Birde lise diploması mı yoksa ön lisans diploması mı gerekli? Bu arada adalet mezunuyum. hukuk okumak istiyorum... nasıl bir yol izlemem gerekli konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler....